Reklama

Rzeszów

Środa, 31 stycznia 2024 (12:44)AktualizacjaCzwartek, 1 lutego 2024 (10:23)

Rzeszów to miasto na prawach powiatu, stolica województwa podkarpackiego, a także ośrodek aglomeracji rzeszowskiej. Rzeszów położony jest w południowo-wschodniej Polsce, na pograniczu Pogórza Środkowobeskidzkiego oraz Kotliny Sandomierskiej, nad rzeką Wisłok. Rzeszów to ważny ośrodek gospodarczy i akademicki, a także centrum przemysłu informatycznego, lotniczego, handlowego, chemicznego oraz budowlanego.

Rzeszów
Rzeszów/Polsat News/materiały prasowe

Rzeszów

  • Liczba mieszkańców: 197 536 (2023 r.)
  • Powierzchnia: 129,01 km²
  • Województwo: podkarpackie
  • prezydent: Konrad Rafał Fijołek (od 2021 r.)

Rzeszów - historia

Rzeszów to jedno z najstarszych miast w Polsce. Jeszcze przed nadaniem praw miejskich, pomiędzy XI a XII wiekiem w rejonie Staromieścia oraz Pobitna był duży gród. Natomiast przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim Rzeszów uzyskał 19 stycznia 1354 roku z rąk króla Kazimierza Wielkiego. Kilka lat później na terenie Rzeszowa był wzniesiony pierwszy, drewniany kościół parafialny, który prawdopodobnie ufundował Otton Pilecki, dziedzic Słociny (dziś Słocina to dzielnica Rzeszowa).

W XV wieku Rzeszów został niemal doszczętnie zniszczony w wyniku pożaru. Został jednak szybko odbudowany, a dzięki przyznaniu przywilejów - pozwoleniu na sprzedaż soli i piwa oraz dogodnemu położeniu na szlakach handlowych, nastąpił szybki rozwój miasta. W 1591 roku został wybudowany miejski ratusz, a kilka lat później został wzniesiony zamek lubelski. Rozwój miasta został zahamowany w wyniku działań Lubomirskich w XVII i XVIII wieku. Wstrzymali oni rozwój handlu oraz graniczyli prawa mieszkańców. 

Do ważniejszych momentów w historii Rzeszowa należy zaliczyć datę 13 sierpnia 1769 roku, gdy doszło do bitwy na polach wsi Pobitno pomiędzy wojskami Konfederacji Barskiej a Rosjanami. Wojska rosyjskie wycofały się do Łańcuta, a nad mogiłą poległych Polaków usypano kopiec, który zachował się do dziś. W 1772 roku w efekcie I rozbioru Polski, Rzeszów został przejęty przez Austrię, a dawna rezydencja rodziny Lubomirskich została zamieniona w sąd i więzienie.

Rzeszów - wolne miasto

W 1844 roku Rzeszów stał się wolnym miastem i ponownie nastąpił jego gwałtowny rozwój. W 1858 roku powstała linia kolejowa, a w kolejnych latach pojawiły się pierwsze telefony, gazownia, elektrownia oraz sieć wodociągowa.

W XX wieku Rzeszów stał się znaczącym ośrodkiem kapitalistycznym. W mieście zaczęły powstawać wielkie inwestycje. Szybki rozwój miasta zatrzymała I wojna światowa. Jedną z najkrwawszych bitew stoczonych na południowo-wschodnim froncie była bitwa pod Kraśnikiem w dniach 23-25 sierpnia 1914 roku stoczona pomiędzy 1. Armią austro-węgierską a 4. Armią rosyjską. W jej wyniku zabitych i rannych zostało ok. 40 tysięcy żołnierzy sił austro-węgierskich oraz ok. 60 tys. żołnierzy armii rosyjskiej. 

W okresie międzywojennym powstał Centralny Okręg Przemysłowy, a Rzeszów stał się znaczącym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego i lotniczego.

Rzeszów - II woja światowa

W efekcie działań Niemiec w czasie drugiej wojny światowej doszło do niemal całkowitej eksterminacji ludności pochodzenia żydowskiego. W latach 1941-1942 roku istniało w Rzeszowie getto. 25 maja 1944 roku, dzięki działaniom żołnierzy AK doszło do zwycięskiego ataku na siedzibę niemieckiej tajnej policji. 2 sierpnia 1944 roku Rzeszów został wyzwolony spod okupacji niemieckiej przez Sowietów. 

Po wojnie miasto na nowo zaczęło się dynamicznie rozwijać. W 1999 roku Rzeszów stał się stolicą województwa podkarpackiego.

Rzeszów - nazwa

Jeszcze przed uzyskaniem praw miejskich Rzeszów nazywano m.in. Resovia, Raysha, Reisha, a także Reichshof, Rzessow oraz Rzeschow. Dopiero Jan Pakosławic, pierwszy władca grodu, w związku ze zmianą swojego nazwiska na Rzeszowski, nadał miastu nazwę Rzeszów.

Rzeszów - atrakcje

Rzeszów ma bogatą historię, a w związku z tym jest ciekawym miejscem do zwiedzania. Wśród najciekawszych miejsc i zabytków miasta są: rzeszowski rynek wraz z ratuszem, plac Farny, Podziemna Trasa Turystyczna, Letni Pałac Lubomirskich, Zamek Lubomirskich, plac Cichociemnych, plac Ofiar Getta, stary cmentarz, rzeźba urwisa z procą, zespół klasztorny ojców Bernardynów, ogrody bernardyńskie, a także Pomnik Czynu Rewolucyjnego, który budzi wiele kontrowersji.

Rzeszów - ciekawostki

W Rzeszowie powstała pierwsza w Polsce pierścieniowa kładka dla pieszych. W 2012 roku uznano, że jest ona najciekawszą inwestycją mostową w Polsce w 2012 roku. Nawierzchnia kładki jest wykonana z egzotycznego gatunku drzewa - azobe bongossi. Natomiast balustrady wykonane zostały ze klejonego szkła hartowanego.

Rzeszów - symbole

Herb Miasta Rzeszowa ma niebieskie tło, a pośrodku niego jest srebrny krzyż kawalarski.

Flaga Miasta Rzeszowa to prostokątny płat tkaniny koloru niebieskiego, pośrodku którego jest srebrny krzyż kawalerski.

Hejnał Miasta Rzeszowa skomponował w 2016 roku Tomasz Stańko i odtwarzany jest on z nagrania z wieży ratuszowej, siedem razy w ciągu dnia, co trzy godziny, rozpoczynając od godziny 6:00 rano, z wyjątkiem godziny 3:00 w nocy.
Temat Rzeszów znajdziesz również w serwisie: geekweek, Muzyka, Sport, Biznes, Motoryzacja

Rzeszów - Wiadomości

Poniedziałek, 25 marca 2024 (07:39)
PiS wyciąga wnioski i w kampanii samorządowej gra na obniżenie emocji, a co za tym idzie, mniejszą mobilizację wyborców antyPiS. To oraz spadające sondaże Trzeciej Drogi sprawiły, że nastroje w PiS...
Wtorek, 6 lutego 2024 (13:59)
Polska potrzebuje dużej elektrowni jądrowej oraz dużego centrum transportowego - powiedziała szefowa klubu Nowej Lewicy Anna Maria Żukowska, odpowiadając na pytanie o przyszłość Centralnego Portu...
Poniedziałek, 22 stycznia 2024 (09:57)
Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił wniosek o wpis likwidacji i likwidatora Polskiego Radia SA - taką informację przekazał Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Oznacza...

Rzeszów - Wideo

Sobota, 26 sierpnia 2023 (19:40)
W związku z zakażeniami legionelliozą Rzeszów przeprowadza prewencyjną dezynfekcję swoich wodociągów. Nie ma pewności, że to właśnie wodociągi są źródłem zakażeń, w wyniku których zmarło już osiem...