Reklama

Muzeum Powstania Warszawskiego

Poniedziałek, 13 maja 2024 (11:43)AktualizacjaŚroda, 15 maja 2024 (15:11)

Muzeum Powstania Warszawskiego to muzeum poświęcone historii Powstania Warszawskiego. Otwarte 31 lipca 2004 r. z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego.

Obchody 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przed budynkiem Muzeum Powstania Warszawskiego
Obchody 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przed budynkiem Muzeum Powstania Warszawskiego/Sławomir Kamiński/AW

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego - budowa 

Muzeum Powstania Warszawskiego powstało z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego, który wówczas pełnił urząd prezydenta miasta Warszawy.  
 
W 2003 r. rozpoczęto budowę obiektu w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie. Warto wspomnieć, iż w tym miejscu 6 sierpnia 1944 r, czyli parę dni po wybuchu Powstania, Niemcy zamordowali pracowników tej elektrowni. 
 
Konkurs na zaprojektowanie muzeum wygrał architekt Wojciech Obtułowicz. 
 
Za inspirację posłużyły takie instytucje, jak Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie oraz Muzeum Terroru w Budapeszcie. Dodatkowo do współtworzenia budynku zaproszono powstańców warszawskich.  
 
Budynek został otwarty 31 lipca 2004 r. - dzień przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W ciągu czterech dni od otwarcia muzeum odwiedziło 50 tysięcy osób, w tym również zagraniczne delegacje, m.in. z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. 

Muzeum Powstania Warszawskiego - ekspozycje 

Ekspozycje w Muzeum Powstania Warszawskiego zawierają m.in. prawdziwe eksponaty z czasów wojennych, zdjęcia, nagrania, interaktywne obiekty. Historia jest przekazywana zwiedzającym przy wsparciu rozwiązań audiowizualnych i multimedialnych.  
 
Całość oddaje klimat Warszawy z 1944 r, a zwiedzający mają możliwość poznać życie obywateli miasta tamtego okresu, przechodząc przez poszczególne etapy okupacji.
 
Zwiedzający wchodzą najpierw na parter, gdzie poznają okoliczności rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Maszyny drukarskie z lat 40., drukują "Biuletyn Informacyjny" z sierpnia 1944 roku.  Dzieci mogą poznawać historię powstania w Sali Małego Powstańca, której zadaniem jest przekazywanie wiedzy w sposób odpowiedni dla najmłodszych.  
 
Następnym etapem jest poznanie codzienności wojennej w sierpniu 1944 r. W Sali pod Liberatorem postawiono replikę samolotu Liberator B-24J. Ten typ maszyn służył aliantom do zrzucania pomocy dla walczącej Warszawy.
 
W kolejnej części muzeum zwiedzający mogą doświadczyć przejścia kanałami. Został tam stworzony tunel, który imituje prawdziwy kanał z tamtych czasów. Całości towarzyszą efekty dźwiękowe.  
 
Trzecia część muzeum jest poświęcona ukazaniu zagadnienia kapitulacji Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego - części muzeum 

W Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się Kino Palladium, gdzie zwiedzający mają możliwość obejrzenia nagrań zarejestrowanych podczas Powstania. Dodatkowo odbywa się projekcja pięciominutowego filmu "Miasto Ruin" w formacie 3D. Ukazuje on skalę zniszczenia Warszawy po 1945 r. dzięki rekonstrukcji cyfrowej. 
 
Warto zwrócić uwagę na Miejsce Pamięci z powstańczymi mogiłami. Muzeum daje również możliwość udania się do kaplicy. W podziemiach zwiedzający mogą zobaczyć wystawę "Powstanie oczami okupantów".  
 
Na zewnątrz jest Park Wolności, gdzie postawiono dzwon o nazwie "Monter" na cześć dowódcy powstania - Antoniego Chruściela. Bije on raz w roku o godz. 17:00 (tzw. godzina "W") w rocznicę Powstania Warszawskiego. Wokół niego znajduje się Mur Pamięci zawierający nazwiska 11 tysięcy powstańców poległych lub zmarłych. 
 
Muzeum organizuje również wystawy czasowe, które można obejrzeć w przeznaczonej do tego celu części obiektu. 

Muzeum Powstania Warszawskiego - wydarzenia muzeum 

Muzeum Powstania Warszawskiego w ciągu roku organizuje różnego rodzaju wydarzenia. Związane są one często z fotografią. Można obejrzeć wystawę lub wziąć udział w zajęciach, podczas których są omawiane zdjęcia stworzone w trakcie Powstania Warszawskiego.  
 
W kwietniu 2024 r. w Muzeum odbywał się finał "2. Festiwalu Teatralnego Wolność" dedykowanego szkołom ponadpodstawowym. 
 
Regularnymi wydarzeniami są lekcje muzealne oraz wspólne spotkania przy grach planszowych.  
 
Muzeum organizuje zloty harcerskie, podczas których uczestnicy biorą udział w rozmowach z powstańcami warszawskimi, grach terenowych i akcjach społecznych. 
 
Ponadto, jest możliwość zwiedzania oddziału muzeum w podziemiach byłego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Znajduje się tam stała ekspozycja pod tytułem "Cele bezpieki". 

Muzeum Powstania Warszawskiego - muzeum wirtualnie 

Strona internetowa Muzeum Powstania Warszawskiego także oferuje wiele możliwości poznania historii poznania. Każdy może poznać Powstanie Warszawskie dzień po dniu, zobaczyć 13 tysięcy archiwalnych fotografii oraz współtworzyć biogramy i bazę ofiar uczestników wydarzenia. 
 
Ważnym elementem jest Archiwum Historii Mówionej, czyli 4 tysiące rozmów z żołnierzami i świadkami Powstania Warszawskiego. Wiele z tych osób dziś już nie żyje.
Temat Muzeum Powstania Warszawskiego znajdziesz również w serwisie: Muzyka

Muzeum Powstania Warszawskiego - Wiadomości

Środa, 9 maja 2012 (05:57)
Dziś wieczorem w Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie zaprezentowana księga pamiątkowa "Wolność i sprawiedliwość w zatrudnieniu" w hołdzie Lechowi Kaczyńskiemu. Autorami są naukowcy, przyjaciele...
Piątek, 8 kwietnia 2011 (13:00)
Na fasadzie siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego odsłonięto w piątek tablicę ku czci Lecha Kaczyńskiego - inicjatora i twórcy tej placówki. Muzeum powstało dzięki jego woli i zaangażowaniu -...
Niedziela, 1 sierpnia 2010 (13:46)
Trójwymiarową panoramę ruin powojennej Warszawy z wiosny 1945 roku, pokazaną z perspektywy lecącego nad nią samolotu, można zobaczyć w filmowej animacji "Miasto ruin", przygotowanej przez Muzeum...
Środa, 21 lipca 2010 (17:23)
Lada dzień pojawi się w sprzedaży wyjątkowa płyta "www.wawa2010.pl" wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego - to kolejny udany pomysł na pamięć o historii sprzed 67 lat.
Piątek, 16 października 2009 (14:56)
Dom rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach będzie instytucją kultury. Projekt utworzenia w nim nowoczesnego muzeum przygotowała pracownia architektoniczna Jarosława Kłaputa, współautora projektu...