Tragiczny początek weekendu. Plagą są pijani kierowcy

Sobota, 17 sierpnia 2013 (17:06)

To był tragiczny piątek na polskich drogach. Dominowała brawura, brak wyobraźni i rutyna często połączona z alkoholem. Doszło aż do 103 wypadków. Zginęło w nich 6 osób a 129 zostało rannych. Plagą tego lata są pijani kierowcy - w ten weekend są wyjątkowo aktywni.

Zdjęcie

Zginęło 6 osób a 129 zostało rannych /Grzegorz Michałowski /PAP
Zginęło 6 osób a 129 zostało rannych
/Grzegorz Michałowski /PAP
Widzisz pirata drogowego? Zgłoś go na policję

Jeśli widzisz wyprzedzanie "na trzeciego" czy pod górę, spychanie na pobocze albo podejrzewasz, że ktoś jest pijany - zgłoś takiego kierowcę na policję. Dziś pirat drogowy spowodował karambol: zderzyło się 19 samochodów, jedna osoba zginęła. Mundurowi przypominają, że reagują i czekają... czytaj więcej

Tylko w piątek zatrzymanych zostało ponad pięćset osób prowadzących na tzw. "podwójnym gazie". Od środy, czyli od początku weekendu, takich osób było prawie 1700.

- Odpowiedzialny kierowca to trzeźwy kierowca - mówi Karol Jakubowski z Komendy Głównej Policji. - Nawet niewielkie ilości alkoholu powodują, że koncentracja obniża się, co stanowi zagrożenia dla otoczenia - dodaje.

Reklama

Według Jakubowskiego bardzo istotna jest rola rodziny, najbliższych kierującego.  Rodzina powinna pamiętać, że nie można tolerować jazdy po pijanemu. To ona może zapobiec podróży "z promilami" - mówi. - Niestety często się zdarza, że najbliżsi przymykają oko - dodaje.

Policjanci apelują o rozwagę  i proszą, by informować ich o wyczynach piratów drogowych. Tu przypominają numery 997, 112.

Sprawcom śmiertelnych wypadków drogowych grozi do 12 lat więzienia. Sąd może też wydać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Najświeższe informacje o sytuacji na drogach na Twitterze

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!


Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • Dolnośląskie: 12-kilometrowy korek na A4 pod Wrocławiem

    12 kilometrów długości ma zator pojazdów na autostradzie A4 pod Wrocławiem. Spowodowany jest on zwężeniem trasy w związku z remontem wiaduktu. Zalecany jest objazd - najlepiej już od węzła Legnica... więcej