Piłeś? Nie jedź! Policja apeluje o rozwagę

Piątek, 31 maja 2013 (13:30)

Świętokrzyscy policjanci apelują o trzeźwą jazdę. Kierowanie pojazdem po alkoholu jest niebezpieczne i powoduje realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. O tym jak bardzo, świadczy nagranie z monitoringu kolejowego, które zarejestrowało wypadek z udziałem nietrzeźwego kierowcy.

Zdjęcie

Policja apeluje o rozwagę kierowców /KWP Kielce
Policja apeluje o rozwagę kierowców
/KWP Kielce

Do tego zdarzenia doszło 16 kwietnia bieżącego roku na Drodze Krajowej nr 42 w miejscowości Bugaj. Kierujący osobowym fordem jadąc od strony Bliżyna w kierunku Skarżyska-Kamiennej zjechał na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do zderzenia z pojazdem ciężarowym. 45-letni kierowca osobówki trafił do szpitala. Jak się okazało, sprawca tego zdarzenia był nietrzeźwy. Badanie wykazało blisko 2,7 promila alkoholu w organizmie 45-latka.

Na szczęście w tym zdarzeniu obyło się bez ofiar śmiertelnych. Jedynym poszkodowanym okazał się kierowca forda, który o dziwo odniósł stosunkowo niegroźne obrażenia. Zapis z monitoringu powinien skłaniać jednak do myślenia i refleksji nad tym, czy warto wsiadać za kierownicę po alkoholu. Prezentowane nagranie pokazuje w sposób dobitny jak bardzo niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest łamanie tej podstawowej zasady.

Reklama

Piłeś? Nie jedź! /Interia.tv

Pamiętajmy, że jazda w stanie nietrzeźwości wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo-ruchowej, a te alkohol zaburza najszybciej. Kierowanie pojazdem po alkoholu stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

-wydłuża czas reakcji (np. hamowania) w przypadku dostrzeżenia niebezpieczeństwa,
-ogranicza pole widzenia: od kąta 180 stopni do bardzo wąskiego, przez co można nie zauważyć pojazdu nadjeżdżającego z bocznej drogi,
-powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
-powoduje pogorszenie wzroku, problem z dostrzeżeniem szczegółów, świateł, znaków, pieszych i przeszkód,
-powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
-powoduje rozproszenie uwagi, dłuższe spostrzeganie oraz senność.

Niech prezentowany materiał filmowy będzie przestrogą dla wszystkich kierowców pozbawionych wyobraźni na drodze. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki zdrowotne, psychiczne i moralne mogą okazać się nieodwracalne i towarzyszyć przez resztę życia.


Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Więcej na temat:policja

Zobacz również

  • Starachowice: Auto uderzyło w latarnię. Dziewięciolatek w szpitalu

    W środę (20 maja) w Starachowicach doszło do groźnego wypadku. Samochód marki bmw najpierw uderzyło w latarnię, a następnie w bok drugiego pojazdu. Poszkodowany w zdarzeniu został podróżujący bmw... więcej