Reklama
Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Matura 2024. Specjalne nadajniki w paczkach z arkuszami. Szef CKE: Wszystko gotowe

- Mniejsza liczba egzaminatorów to efekt mniejszej liczby nauczycieli - mówi Interii Marcin Smolik. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej uspokaja jednak, że na ostatniej prostej przed maturami wszystko jest już gotowe. - Do wybranych paczek z arkuszami będziemy wkładać specjalne nadajniki - zapowiada.

Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o ostatnich radach dla maturzystów
Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o ostatnich radach dla maturzystów/Fot. Maciek Jazwiecki / Agencja Wyborcza.pl/ Tadeusz Koniarz/Reporter

Końcówka kwietnia to co roku czas ostatnich przygotowań przed egzaminami maturalnymi. Pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się we wtorek 7 maja o godzinie 9:00.

Jak mówi Interii Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, wszystko jest już przygotowane. - Arkusze są już oczywiście wydrukowane, zapakowane, czekają na wysyłkę do szkół - podkreśla.

Matura 2024. Szef CKE: Jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkie prace

Co roku przed majem pojawia się obawa, że w niektórych szkołach może zabraknąć nauczycieli do sprawdzania egzaminów maturalnych. CKE dostrzega ten problem, jednak Marcin Smolik uspokaja: - Nie mamy informacji od dyrektorów Okręgowych Komisji, by nauczycieli, którzy zgłosili się do sprawdzania matur z języka polskiego, było za mało. Jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkie prace.

Szef CKE zauważa zmniejszenie zainteresowania sprawdzaniem prac także w przypadku egzaminów z innych niż język polski przedmiotów. - Wynika to z różnych kwestii, np. związane jest z odwołaniami maturzystów do Kolegium Arbitrażu. Egzaminatorzy w pewnym sensie czują się oceniani w swojej pracy, co niektóre osoby zniechęca do udziału - zauważa Smolik.

Inni nauczyciele nie chcą podejmować się zadań ze względu na, w ich opinii, zbyt niskie stawki. - Dochodzą do wniosku, że nie chcą w tym uczestniczyć. Mniejsza liczba egzaminatorów to również efekt mniejszej liczby nauczycieli w ogóle - dodaje szef CKE.

Matura 2024. Przecieki arkuszy egzaminacyjnych

W zeszłym roku CKE wprowadziła nowe rozwiązanie mające pomóc w walce z przeciekami maturalnymi. W paczkach wysyłanych do wybranych szkół umieszczono specjalne nadajniki. Podobnie będzie i w tym roku. 

- W momencie otwarcia paczki nadajniki wysyłają sygnał, że taka paczka o konkretnym numerze została otwarta - wyjaśnia Marcin Smolik. - Wówczas pracownicy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej lub Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dzwonią do szkoły, proszą dyrektora o wyjaśnienie, o pokazanie tych paczek. 

Okazanie odbywa się za pomocą kamery.

- Rozumiemy, że dla części dyrektorów taki telefon to niemiłe doświadczenie. Jesteśmy wdzięczni za zrozumienie i współpracę. W ubiegłym roku kilku dyrektorom zdarzyło się otworzyć paczki, ale po naszym sprawdzeniu okazało się, że pakiety z arkuszami były nienaruszone, wszystko było poprawnie. Jednak w poprzednich latach wszystko wskazuje na to, że był jeden czy kilku dyrektorów, którzy po otrzymaniu paczek z arkuszami - otworzyli arkusze przed czasem, więc musimy działać zapobiegawczo - dodaje szef CKE.

Jak mówi, poza nadajnikami nie będzie innych nowych systemów kontroli. - W ubiegłym roku to rozwiązanie okazało się wystarczające, aby zapewnić bezpieczeństwo materiałów, mam nadzieję, że podobnie będzie również w tym roku - przekonuje Smolik. I podkreśla, że przecieki dotyczą pojedynczych szkół i nie są masowe. - Nie ma możliwości pilnowania paczek przez pracowników czy współpracowników w siedmiu tysiącach szkół, stąd też decyzja o nadajnikach - dodaje.

Matura 2024. Dyrektor CKE radzi

Po grudniowych maturach próbnych i badaniu diagnostycznym przeprowadzonym na próbie maturzystów (uczniów czwartej klasy liceum i piątej klasy technikum) CKE opublikowała w marcu raport. Podkreślono w nim, z którymi umiejętnościami maturzyści już w grudniu radzili sobie zupełnie dobrze, a które sprawiały im trudność. 

- Liczymy, że wrócili do nich i przećwiczyli je do tego momentu. Przy porównaniu poziomu wiadomości i umiejętności uczniów liceum w grudniu 2002 roku i grudniu 2023 roku zauważyliśmy, że tegoroczni maturzyści byli przygotowani nieco słabiej. Od grudnia minęło jednak pięć miesięcy. Liczę na to, że uczniowie wykorzystali ten czas dobrze - mówi Marcin Smolik.

Na ostatniej prostej przed egzaminami radzi maturzystom, by powtarzali te zagadnienia, które sprawiały im największe trudności, skupiając się na tych przedmiotach, na których najbardziej im zależy jeśli chodzi o dalsze rekrutacje.

- W przypadku języka polskiego proponuję powrót do lektur, powtórzenie sobie ich problematyki. W przypadku matematyki przejrzenie arkuszy z ubiegłych lat, ale też materiałów zawartych na stronie CKE - wymienia. - Myślę, że maturzyści doskonale radzą sobie z szukaniem tych materiałów - dodaje.

Maturzysto! Przypominamy, że na stronach Interii będziemy publikować arkusze maturalne i rozwiązania zadań zaproponowane przez naszych ekspertów. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się w raporcie Matura 2024.

Anna Nicz

Chcesz porozmawiać z autorką? Napisz: anna.nicz@firma.interia.pl 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Suchoń: To nie jest zamiłowanie do Brukseli, choć brukselkę uwielbiam/RMF24.pl/RMF
INTERIA.PL

Zobacz także