Większość świateł samochodów ma źle ustawione reflektory

Środa, 11 grudnia 2013 (14:46)

Takie wnioski płyną z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Po kontroli w Warszawie okazało się, że tylko 8 procent lamp w przebadanych pojazdach spełnia wymogi.

Zdjęcie

Na zdjęciu korek drogowy w Gdańsku /Wojciech Stróżyk /Reporter
Na zdjęciu korek drogowy w Gdańsku
/Wojciech Stróżyk /Reporter

Oba prawidłowe reflektory miał tylko jeden procent samochodów, a co dziesiąte światło w ogóle nie powinno być używane.

Szef zespołu badawczego Tomasz Targosiński z Koalicji na Rzecz Dobrych Świateł podkreśla, że niebezpieczne są zarówno zbyt słabe światła, jak i te ustawione zbyt wysoko. Jedne nie gwarantują, że kierowca w porę dostrzeże nieoświetlone zagrożenie na drodze, drugie - oślepiają i mogą doprowadzić innych kierowców do wypadku.

Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji apeluje do kierowców o kontrolę oświetlenia samochodów. Warto o to zadbać szczególnie jesienią i zimą, kiedy szybko zapada zmrok. Trzeba pamiętać także o czyszczeniu reflektorów, bo zabrudzone pochłaniają nawet 40 procent światła. Konkolewski dodaje, że dobrze jest także wymieniać żarówki parami.

Eksperci podkreślają, że policja nie ma odpowiednich urządzeń, dzięki którym podczas kontroli drogowej mogłaby szczegółowo sprawdzić stan reflektorów.

Z drugiej strony coraz więcej nowych samochodów ma fabrycznie zabudowane reflektory tak, że samodzielna wymiana przepalonej żarówki przez kierowcę jest niemożliwa.

Reklama

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Najświeższe informacje o sytuacji na drogach na Twitterze

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport Drogowy

Zobacz również

  • Małopolskie: Protest na zakopiance. Podwykonawcy nie otrzymują pieniędzy

    Od godz. 11 w Naprawie na zakopiance pikietują podwykonawcy odcinka drogi S7 Lubień-Naprawa, którzy nie otrzymali zapłaty za wykonane roboty. Zaległości generalnego wykonawcy firmy IDS-BUD za... więcej