RMF: Fatalne warunki jazdy. Białe drogi, gigantyczne korki

Środa, 19 kwietnia 2017 (07:09)
Aktualizacja: Środa, 19 kwietnia 2017 (08:18)

Walka z zimą na polskich drogach. Kierowcy dzwoniący na Gorącą Linię RMF FM informowali między innymi o gigantycznym korku na drodze krajowej numer 7. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami niemal w całym kraju. Padający śnieg może utrudniać jazdę na Opolszczyźnie, w Małopolsce, Świętokrzyskiem, a także w Śląskiem.

Zdjęcie

Atak zimy, zdj. ilustracyjne /LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS /East News
Atak zimy, zdj. ilustracyjne
/LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS /East News

Woj. śląskie zmaga się z intensywnymi opadami śniegu. W niektórych częściach regionu spadło go nawet powyżej 20 cm. W ciągu ostatniej doby jednostki Państwowej Straży Pożarnej podjęły 268 interwencji związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Według centrum zarządzania kryzysowego wojewody wszystkie drogi krajowe i autostrady w woj. śląskim były w środę rano przejezdne, ale nocą na niektórych z nich ruch był utrudniony lub wręcz zablokowany wskutek powalonych na jezdnię drzew lub zatarasowany przez samochody ciężarowe, które nie mogły wjechać na wzniesienia. Tak było m.in. na drodze krajowej nr 11 pomiędzy Tworogiem a Lublińcem, na drodze krajowej nr 46 w Gwoździanach w powiecie lublinieckim, na drodze krajowej nr 43 w Waleńczowie w powiecie kłobuckim.

Reklama

W związku z powalonymi drzewami i gałęziami na trakcje kolejowe występują utrudnienia na szlakach Kalety-Koszęcin i Herby Nowe- Panki.

Na autostradzie A4 w Katowicach, 3 km za bramkami, doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych.  

Utrudnienie na A1 na odcinku Łódź-Kutno zostały usunięte. Wcześniej doszło tam do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym.   

Problemy występują także na DK 91 na odcinku Radomsko-Częstochowa. Kłopoty kierowcom sprawia nie tylko śnieg, ale i powalone na drogę drzewa.  

Na A4 między Katowicami a Gliwicami, w pobliżu węzła Wirek, samochód uderzył w bariery. Zablokowany jest lewy pas w kierunku Wrocławia.

Na drodze S3 na odcinku Świebodzin-Sulechów (województwo lubuskie) występują utrudnienia z powodu zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym w pobliżu Rosina. Zablokowany został lewy pas jezdni w kierunku Sulechowa.

Na DK 15 na odcinku Inowrocław-Strzelno, w pobliżu Markowic, doszło do zderzenia 2 pojazdów. Droga została zablokowana. 

Powalone drzewa w miejscowości Potępa blokują DK11 na odcinku Lubliniec-Tworóg (śląskie) oraz drogę S1 za Romanowem w stronę Katowic.

W związku z opadami śniegu i silnym wiatrem w nocy strażacy w Śląskiem interweniowali ponad 200 razy. Bardzo trudna sytuacja panuje w rejonie Zawiercia, Częstochowy, Kłobucka i Tarnowskich Gór.

Kłopoty na drogach zaczęły się w poniedziałek

Pierwsze poważne kłopoty na drogach wystąpiły już wczoraj. Spore utrudnienia czekały na kierowców w Moczydle w Małopolsce - po opadach śniegu na trasie między Księżem Wielkim a Wodzisławiem utworzył się spory korek. Na miejsce przyjechały służby drogowe, które pracowały nad usprawnieniem ruchu.

Z kolei na Śląsku fatalne warunki jazdy panowały na drodze numer 78 - m.in. w okolicach Góry Żerkowskiej, gdzie ciężarówki nie mogły wjechać na wzniesienia. 

Do wieczora kierowcy tkwili w korku A4 w Opolskiem. To zator przed węzłem Krapkowice - na jezdni w kierunku Wrocławia. Powodem utrudnień były remonty i duże natężenie ruchu. W najgorszym momencie korek liczył około 30 kilometrów. 

W Częstochowie intensywne opady śniegu powaliły na ulice drzewa i konary. Jak usłyszeliśmy od strażaków, do późnego wieczora odnotowano prawie 50 interwencji. 

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Najświeższe informacje o sytuacji na drogach na Twitterze

Sprawdź, czy zdał(a)byś dzisiaj test na prawo jazdy

Szczegółowa prognoza pogody godzina po godzinie

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport Drogowy

RMF FM/PAP

Zobacz również

  • Dolnośląskie: Nietrzeźwy kierowca potrącił policjanta

    Nietrzeźwy kierowca nie zatrzymał się do kontroli i potrącił policjanta. Do zdarzenia doszło w sobotę wieczorem w Bolesławcu (woj. dolnośląskie). Funkcjonariusz doznał niegroźnego urazu nogi. więcej