Zima wróciła na polskie drogi. Najgorzej jest na południu

Sobota, 17 marca (07:29)
Aktualizacja: Sobota, 17 marca (09:54)

Z powodu śnieżyc i mrozu na drogach panują trudne warunki. Najgorzej jest w Polsce południowej i centralnej. Zablokowana jest droga krajowa nr. 1 w stronę Katowic, utrudnienia występują także na trasie ekspresowej S8 w stronę Warszawy. Doszło do wypadków i kolizji.

Zdjęcie

Trudne warunki na drogach /Tomasz Wojtasik /PAP
Trudne warunki na drogach
/Tomasz Wojtasik /PAP

Trudne warunki do jazdy panują na drogach w woj. łódzkim po nocnych opadach śniegu oraz silnych podmuchach wiatru. Z powodu niesprzyjającej aury w nocy z piątku na sobotę na ważnych drogach w Łódzkiem doszło do kilku wypadków i kolizji, które mogą utrudniać podróżowanie. 

Obecnie - jak informuje Punkt Informacji Drogowej GDDKiA - najgorzej sytuacja wygląda na DK 1, gdzie nad ranem w okolicach miejscowości Kamieńsk (Łódzkie) wywróciła się naczepa pojazdu ciężarowego. Trasa w stronę Katowic jest zablokowana między Piotrkowem Tryb. i Radomskiem. Wyznaczono objazd w Kamieńsku na DK 91. 

Utrudnienia w tym miejscu mogą potrwać do godz. 10.

Utrudnienia na S8

Po kolizji utrudnienia występują też na drodze ekspresowej S8 w okolicach Rzgowa. W tym miejscu ruch w stronę Warszawy odbywa się jedynie jezdnią zbierająco-rozprowadzającą na węźle Rzgów. W nocnych kolizjach i wypadkach nikt poważnie nie ucierpiał.

Jak informują drogowcy, pozostałe drogi w woj. łódzkim są przejezdne, ale jazda po nich może być utrudniona. Nawierzchnie mogą być bowiem pokryte błotem pośniegowym i zajeżdżonym śniegiem, miejscami może też występować gołoledź. Dlatego apelują do kierowców o ostrożność.

Ciężko się jeździ także po Łodzi. Jak poinformował PAP Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu, przed godz. 3 w nocy ponownie rozpoczęło się posypywanie i odśnieżanie dróg w mieście. Zlecono również prace na chodnikach i drogach rowerowych. 

"Ponad 100 pługosolarek jest w gotowości całą dobę. W razie potrzeby zlecane będą kolejne wyjazdy" - zapewnił.

Reklama

Problemy na Śląsku

Z informacji służb kryzysowych wojewody śląskiego wynika, że w piątek po południu i wieczorem na niektórych trasach ciężarówki miały problemy, by wjechać pod górę. Tak było np. w Rzeniszowie k. Myszkowa na drodze krajowej nr 1, gdzie odcinek trasy w kierunku Częstochowy był zablokowany przez trzy godziny. Podobnie było wieczorem na tej samej trasie w okolicach Siewierza i Brudzowic. 

Wcześniej, w piątek po południu, ciężarówka zablokowała zjazd z drogi S1 od strony Tychów na autostradę A4 w kierunku Katowic. Natomiast w Rybarzowicach w powiecie bielskim, na drodze ekspresowej S1 w kierunku Tychów samochód ciężarowy uderzył w bariery rozdzielające jezdnie - kierowca ciężarówki zginął na miejscu. Utrudnienia w tym miejscu trwały do piątkowego wieczoru.

Do nocy z piątku na sobotę trwały natomiast utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 919 w Rudach w powiecie raciborskim. Krótko po południu doszło tam do przewrócenia cysterny, wiozącej 24 tony płynnej siarki. Z trzech okolicznych gospodarstw ewakuowano 11 osób. Nie doszło do wycieku chemikaliów; cysterna została postawiona na koła, a siarkę przepompowywano.

Trudna noc

W związku ze śnieżycami straż pożarna interweniowała 500 razy - poinformowała Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Strażacy udzielali pomocy kierowcom podczas kolizji drogowych. 

Bożena Wysocka podkreśla, że w nocy warunki na drogach były trudne, ale nie było ofiar śmiertelnych.

Utrudnienia w 11 województwach

Z kolei Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że błoto pośniegowe zalega na trasach w sześciu województwach: w południowej i wschodniej części województwa mazowieckiego, a także w województwie lubelskim, łódzkim, we wschodniej części województwa świętokrzyskiego, w zachodniej i północnej części dolnośląskiego oraz południowej województwa podlaskiego. 

Śnieg powoduje utrudnienia na drogach w 11 województwach. GDDKiA informuje, że na drogach krajowych pracuje 774 pojazdów usuwających błoto pośniegowe i śnieg z dróg. 

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Najświeższe informacje o sytuacji na drogach na Twitterze

Sprawdź, czy zdał(a)byś dzisiaj test na prawo jazdy

Szczegółowa prognoza pogody godzina po godzinie

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • Pijany wjechał autem do sali bankietowej

    Pijany 22-latek w nocy z czwartku na piątek, jadąc samochodem wypadł z drogi i wjechał do sali bankietowej jednego z lokali w Aleksandrowie Kujawskim. Na szczęście w środku nikogo nie było. Sam... więcej