Zablokują krajową "8" w dziewięciu miejscach

Piątek, 19 grudnia 2014 (07:20)

W dziewięciu miejscach protestujący będą blokować drogę krajową nr 8 na odcinku pomiędzy Wrocławiem a Dusznikami-Zdrojem. Organizatorzy protestu, reprezentujący mieszkańców miejscowości, przez które przebiega trasa, domagają się budowy drogi ekspresowej z Wrocławia do granicy z Czechami.

Zdjęcie

Zdjęcie ilustracyjne /RMF FM
Zdjęcie ilustracyjne
/RMF FM

Budowa drogi ekspresowej łączącej Wrocław z granicą z Czechami w Boboszowie nie znalazła się w rządowym planie rozbudowy dróg i autostrad w latach 2014-2020. Jednak na zlecenie dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego przygotowywane jest tak zwane studium korytarzowe dla tej inwestycji, które ma powstać jeszcze w 2015 r.

Jak powiedział jeden z organizatorów protestu Marcin Kożuchowski, celem blokady jest zwrócenie uwagi na potrzebę budowy drogi ekspresowej. Organizatorzy podkreślają, że obecna droga krajowa nr 8, prowadząca ze stolicy Dolnego Śląska do granicy z Czechami, jest trasą niebezpieczną.

Blokady rozpoczną się o godz. 12 w podwrocławskich Kobierzycach. Kolejne odbędą się w Niemczy, Szklarach, Bardzie, Boguszynie, Szalejowie Górnym, Polanicy-Zdroju, Szczytnej, i ostatnia o godz. 14.50 w Dusznikach-Zdroju. To oznacza niemal całkowity paraliż trasy prowadzącej na południe województwa dolnośląskiego. - Apelujemy do kierowców o ostrożność i cierpliwość. Będziemy w kontakcie ze służbami i w momencie jakiegoś zagrożenia przerwiemy blokady - zapewnił Kożuchowski.

Jak poinformował rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski, policja będzie we wszystkich miejscach protestu. - Dodatkowo, droga będzie patrolowana z powietrza przez policyjny śmigłowiec, aby informacje o zagrożenia były przekazywane błyskawicznie - powiedział Petrykowski.

Dodał, że akcja protestacyjna może spowodować wiele zagrożeń. - To droga, gdzie fragmentami nie ma możliwości wyznaczenia objazdów. W momencie całkowitej blokady będzie bardzo utrudniony dojazd służb ratunkowych - zaznaczył.

Według Kożuchowskiego jest jeszcze szansa na wpisanie budowy drogi ekspresowej z Wrocławia do granicy z Czechami do planu rozbudowy dróg i autostrad w latach 2014-2020. - Plan ten ma trafić do konsultacji społecznych. Musimy teraz zmobilizować gminy, starostwa i urząd marszałkowski do podjęcia uchwał, że nie zgadzają się one z obecną formą tego planu - skomentował. 

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!

Reklama

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Najświeższe informacje o sytuacji na drogach na Twitterze

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

RMF24-PAP

Zobacz również

  • Pomorskie: Motocyklista zginął w wyniku zderzenia ze śmieciarką

    46-letni motocyklista zginął w wyniku zderzenia ze śmieciarką. Do wypadku doszło w czwartek 21 maja rano w pobliżu miejscowości Wygoda (woj. pomorskie). Droga krajowa nr 20 jest zablokowana -... więcej