Wizyta Trumpa w Warszawie: Utrudnienia w ruchu

Środa, 5 lipca 2017 (07:12)

Zamknięte ulice, zakazy zatrzymywania się, zmiany tras autobusów i tramwajów - m.in. z takimi utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy stolicy w związku z wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa i szczytem Trójmorza. Zarząd Transportu Miejskiego zachęcą, by w środę i czwartek korzystać z metra i pociągów linii średnicowej.

Zdjęcie

Liczne utrudnienia w ruchu podczas wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa i jego małżonki /PAP/EPA/Zach Gibson / POOL /PAP/EPA
Liczne utrudnienia w ruchu podczas wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa i jego małżonki
/PAP/EPA/Zach Gibson / POOL /PAP/EPA

Air Force One z Donaldem Trumpem i jego małżonką Melanią na pokładzie wyląduje na warszawskim Okęciu po godz. 22. Następnie prezydent USA uda się do hotelu Marriott. Oficjalną część wizyty Trump rozpocznie po godz. 9 w czwartek od rozmowy w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą na Zamku Królewskim. O godz. 13 Donald Trump wygłosi przemówienie na pl. Krasińskich. Około godz. 14 amerykańska delegacja odjedzie w kierunku lotniska Chopina.  

Dużo zmian i spore utrudnienia

Reklama

W związku z wizytą prezydenta USA i szczytem Trójmorza wprowadzone będą duże zmiany w zasadach parkowania pojazdów, zamknięte dla ruchu będą ulice w rejonie Starego Miasta, a autobusy i tramwaje pojadą objazdami.    

Ze względu na wymogi organizacji wizyty prezydenta USA i szczytu na wielu ulicach w Śródmieściu wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Zakazy będą dotyczyły także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników. Będą obowiązywały także na ulicach poprzecznych w odległości do 50 m od skrzyżowań ulic.  

Wyłączone z ruchu zostaną m.in. pl. Krasińskich i ulice: Miodowa, Długa, Podwale i Senatorska. Na niektórych ulicach w rejonie Starego Miasta zostanie wprowadzony zakaz wjazdu samochodów ciężarowych. Ograniczenia dotkną także pieszych.  

W czwartek zamknięty będzie pl. Zamkowy. Wygrodzone zostaną także obszary w rejonie pl. Krasińskich oraz hoteli przy skrzyżowaniach Al. Jerozolimskich i ul. Emilii Plater, ulic Belwederskiej i Spacerowej oraz przy pl. Trzech Krzyży. Droga z Lotniska Chopina, czyli ulice Żwirki i Wigury, Raszyńska i Al. Jerozolimskie nie będą zamknięte dla ruchu, ale kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w czasie przejazdu kolumn z gośćmi.  

Sytuacja może się zmieniać

Ze względu na specyfikę wydarzenia, w którym udział bierze wiele głów państw informacje mogą ulec zmianie lub uzupełnieniu. Natomiast w trakcie trwania samego szczytu służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.  

Dokładny wykaz ulic, które będą wyłączone z ruchu i parkowania znajduje się na stronie ratusza oraz na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 1915. Informacje będzie można również uzyskać pod telefonem 19115.

Mieszkańcy muszą przygotować się także na zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.  

Szczegóły zmian i tras objazdowych sprawdzić można na stronie, gdzie prowadzona będzie także relacja na żywo. Na przystankach komunikacji miejskiej spotkać będzie można informatorów, którzy udzielą informacji o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej - zapowiada ZTM. 

Zarząd zachęca do korzystania z pierwszej i drugiej linii metra i pociągów linii średnicowej, zapowiada również, że podczas wizyty Donalda Trumpa bilety ZTM honorowane będą w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Służewiec (oprócz pociągu "Słoneczny" do/z Ustki) oraz w pociągach linii RL na odcinku Legionowo Przystanek - Warszawa Lotnisko.  

Zakaz przewozu towarów niebezpiecznych

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego, w związku ze szczytem Trójmorza, w środę i czwartek będzie obowiązywał zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz ruchu pojazdów nienormatywnych, tzn. takich, w których naciski osi wraz z ładunkiem lub bez niego są większe od dopuszczalnych dla danej drogi lub którego wymiary lub rzeczywista masa całkowita wraz z ładunkiem lub bez niego są większe od dopuszczalnych. 

Na terenie objętym obostrzeniami nie wolno transportować materiałów: wybuchowych, zapalnych i samozapalnych, trujących, promieniotwórczych, żrących i innych.  

Zakaz przewozu towarów niebezpiecznych będzie obowiązywał m.in. na ul. 17 Stycznia, Żwirki i Wigury, pl. Zawiszy, ul. Waryńskiego, linii kolejowej dalekobieżnej na Moście Średnicowymi oraz rzece Wiśle na odcinku od mostu Łazienkowskiego do mostu Gdańskiego.  

Zakaz nie dotyczy dojazdów do szpitali, ograniczenia także nie będą dotyczyć m.in.: Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Sił Zbrojnych RP, Biura Ochrony Rządu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • Zachodniopomorskie: Wypadek trzech motocyklistów

    Jedna osoba nie żyje po zderzeniu trzech motocyklistów w woj. zachodniopomorskim. Do wypadku doszło na zjeździe z drogi S3 na A6 w stronę Kołbaskowa, na południe od Szczecina. więcej