W weekend mniej pijanych kierowców

Poniedziałek, 13 stycznia 2014 (18:14)

W miniony weekend policja zatrzymała mniej pijanych kierowców. W porównaniu do dni wolnych, w czasie których wypadało święto Trzech Króli, był to spokojniejszy czas - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji, Mariusz Sokołowski.

Zdjęcie

Kierowca samochodu ciężarowego nie zapanował nad samochodem. Pojazd wywrócił się na bok, tuż obok budynku mieszkalnego w Szczecinie. /Marcin Bielecki /PAP
Kierowca samochodu ciężarowego nie zapanował nad samochodem. Pojazd wywrócił się na bok, tuż obok budynku mieszkalnego w Szczecinie.
/Marcin Bielecki /PAP

Odnotowano mniej wypadków z udziałem nietrzeźwych, nie było też tragicznych zdarzeń, gdzie zginęłoby kilka osób na raz. Mimo to - jak powiedział Sokołowski - funkcjonariusze w całym kraju zatrzymali prawie sześciuset pijanych kierowców.

"Nie do wszystkich niestety nasze apele docierają" - dodał rzecznik policji.

W świąteczny weekend na drogach doszło do prawie 250 wypadków, w których zginęło 25 osób, a 316 zostało rannych. Najtragiczniejszy wypadek zdarzył się w Nowy Rok w Kamieniu Pomorskim. Pijany kierowca wjechał w grupę spacerujących osób - jak się potem okazało były to dwie rodziny. Sześć osób zginęło na miejscu.

Po tym wypadku rozgorzała dyskusja o zaostrzeniu kar dla kierujących pod wpływem alkoholu. Premier proponował nawet obowiązkowe alkomaty w każdym samochodzie.

Mariusz Sokołowski uważa, że od razu kwestii pijanych kierowców nie da się zlikwidować. Tłumaczy, że to sprawa zmiany mentalności całego społeczeństwa, a to do łątwych zadań nie należy. Skołowski ocenia jednak, że obecnie jest dużo lepiej z tą świadomością, niż jeszcze kilka lat temu.

Z danych policji wynika, że z roku na rok poprawiają się statystyki związane z nietrzeźwymi kierującymi. W ciągu ostatnich lat zanotowano 3-krotny spadek wypadków z udziałem osób, które prowadziły pod wpływem alkoholu. Podobnie wygląda kwestia zabitych i rannych w wypadkach spowodowanych przez takich kierujących.

Reklama

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • Wypadek w Łódzkiem. Dwie osoby nie żyją

    Dwie osoby zginęły w wypadku, do którego doszło w piątek (10 lipca) na drodze krajowej nr 14 w Łódzkiem - poinformował Hubert Graczyk z Punktu Informacji Drogowej w Łodzi. więcej