Trudne warunki na drogach. Komenda Główna Policji apeluje do kierowców

Sobota, 16 stycznia (06:42)

W ciągu ostatnich kilku dni na drogach doszło do prawie 200 wypadków, w których zginęło 26 osób, a niemal 200 zostało rannych - poinformował kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W związku z nadchodzącymi mrozami zaapelował do kierowców o ostrożną jazdę i zwracanie szczególnej uwagi na pieszych.

Zdjęcie

Na zdj. miejsce zderzenia samochodów audi i volvo w Korytnikach (woj. podkarpackie); do wypadku doszło 13 stycznia /Darek Delmanowicz /PAP
Na zdj. miejsce zderzenia samochodów audi i volvo w Korytnikach (woj. podkarpackie); do wypadku doszło 13 stycznia
/Darek Delmanowicz /PAP

Komisarz Robert Opas poinformował, że, patrząc na prognozę pogody, nadchodzący weekend będzie trudny dla kierowców. Według synoptyków z IMGW podczas weekendu temperatura może spaść nawet do -22 st. Celsjusza. Prognozowany jest również śnieg. 

- Opady śniegu oraz marznącego deszczu i niska temperatura spowodowały, że na drogach w całej Polsce pogorszyły się warunki drogowe, w wielu miejscach może być ślisko - powiedział policjant, dodając, że nad bezpieczeństwem na drogach będą czuwać policjanci ruchu drogowego.

Reklama

- Przy śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania auta, łatwiej jest o utratę przyczepności kół na jezdni, a kierowca nawet przy niskiej prędkości może nie zapanować nad samochodem i wpaść w poślizg. Podczas kierowania autem należy zachować znacznie większy niż w normalnych warunkach bezpieczny odstęp od samochodów jadących przed nami - tłumaczył policjant.

Podkreślił również, że kierowcy przy takich warunkach na drodze powinni zwrócić szczególną uwagę na wyprzedzanie, wymijanie czy też skręcanie. - Należy też zachować ostrożność przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych. Szczególnie przy dłuższych podróżach niezbędne są zimowe opony - zaznaczył.

- Apelujemy także do pieszych o rozwagę, aby nie przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, nie przebiegali przez nią i nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Pamiętajmy, że dodatkowym zwiększeniem naszego bezpieczeństwa będzie wyposażenie siebie i swoich dzieci w elementy odblaskowe - zaapelował.

Dane na temat wypadków

Kom. Opas przekazał też dane dotyczące wypadków na polskich drogach. Od 11 do 14 stycznia policjanci w całym kraju odnotowali 188 wypadków drogowych, w których zginęło 26 osób, a 196 zostało rannych. 

- Zatrzymano też 490 nietrzeźwych kierowców oraz 333 kierowców, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h - podał.

Poinformował też o najbardziej niebezpiecznych wypadkach, do których doszło w ciągu ostatnich kilku dni. 

- 13 stycznia w Wolsztynie na prostym odcinku drogi, poza terenem zabudowanym, ciężarowa Scania z naczepą potrąciła 52-latkę, która wtargnęła na drogę wprost przed nadjeżdżający pojazd. Piesza zginęła na miejscu. Nie miała elementów odblaskowych - powiedział.

- 14 stycznia na zjeździe z autostrady A2 w kierunku drogi S5, na węźle Poznań-Wschód, na zakręcie, 42-letni kierujący tirem z niewiadomych przyczyn stracił panowanie nad ciężarówką i uderzył naczepą w lampę uliczną, następnie w barierę energochłonną i ekran dźwiękochłonny, przebijając go, po czym doszło do wywrócenia się zestawu, a w następstwie osunięcia z nasypu. Kierowca zginął na miejscu - przypomniał.

Wskazał również, że tego samego dnia w Opolu 43-latek kierujący osobowym volkswagenem podczas wyprzedzania stracił panowanie nad samochodem, zjechał na przeciwny pas ruchu i czołowo zderzył się z nadjeżdżającym lexusem. - Kierowca volkswagena zginął na miejscu - dodał.

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Sprawdź, czy zdał(a)byś dzisiaj test na prawo jazdy

Szczegółowa prognoza pogody godzina po godzinie

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • Czołowe zderzenie pod Wrocławiem. Tworzy się korek

    W czwartkowy poranek na krajowej "ósemce" pod Wrocławiem doszło do groźnego wypadku. Na miejscu tworzy się kilkukilometrowy korek. więcej