Tragiczny bilans długiego weekendu na drogach. Zginęło już 39 osób

Środa, 1 maja 2013 (08:22)

39 osób zginęło, a 512 zostało rannych w 407 wypadkach, do jakich doszło na polskich drogach od piątku, kiedy rozpoczął się długi weekend - poinformowała w środę Komenda Główna Policji. Przez ten czas zatrzymano 2,1 tys. nietrzeźwych kierowców.

Zdjęcie

Do tragicznego wypadku doszło m.in. w miejsowości Krzywaczka /Stanisław Rozpędzik /PAP
Do tragicznego wypadku doszło m.in. w miejsowości Krzywaczka
/Stanisław Rozpędzik /PAP

Wypadek na drodze krajowej nr 52

liczba zdjęć: 6

Zgłoś wypadek i prześlij redakcji Raportu Drogowego Interia.pl swoje zdjęcia!

Jak powiedziała Grażyna Puchalska z wydziału prasowego KGP, we wtorek na drogach zginęło 12 osób, w poprzednie dni długiego weekendu liczba zabitych nie przekraczała ośmiu.

Reklama

Tylko we wtorek doszło do 72 wypadków, a ranne zostały 84 osoby. W ciągu dnia zatrzymano 360 nietrzeźwych kierujących. Łącznie od piątku policjanci zatrzymali już 2104 osoby, które prowadziły po pijanemu.

Od piątku, kiedy rozpoczął się przedłużony majowy weekend, nad bezpieczeństwem na drogach czuwa zwiększona liczba patroli drogówki. Na trasach są też nieznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Funkcjonariusze sprawdzają, czy kierujący są trzeźwi, czy jadą zgodnie z przepisami i z dozwoloną prędkością. Sprawdzają też stan techniczny pojazdów. Zwracają uwagę, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach.

Policja: Trzeba zachowywać się rozważnie

Policja przypomina, że na drogach trzeba zachowywać się rozważnie, a dobra aura wcale nie oznacza, że można mocniej nacisnąć pedał gazu - statystyki pokazują, że właśnie wtedy dochodzi do większej liczby wypadków.

- Wszyscy - nie tylko kierowcy, ale też motocykliści, rowerzyści, piesi - muszą pamiętać, że ponoszą odpowiedzialność za siebie i za inne osoby na drodze - podkreślają policjanci. Apelują też, by zwracać szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów i motocyklistów, którzy w przypadku zderzenia z pędzącym pojazdem mają niewielkie szanse na przeżycie.

Zdjęcie

W wypadkach zginęło już 39 osób /Stanisław Rozpędzik /PAP
W wypadkach zginęło już 39 osób
/Stanisław Rozpędzik /PAP

Sprawdź stan techniczny pojazdu


Tragiczny wypadek w Małopolsce. Zginął kierowca, ciężko ranna jest jego ciężarna żona oraz dziecko

Droga krajowa nr 52 do Bielska-Białej w miejscowości Krzywaczka (Małopolskie) jest już odblokowana. We wtorek zginęła tam jedna osoba, a cztery zostały ranne po tym, jak naczepa tira z ładunkiem drewna odpięła się i uderzyła w trzy samochody. czytaj więcej

Policja przypomina, że przed wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, zaplanować trasę podróży i uwzględnić prognozę pogody. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy, co dwie-trzy godziny należy obowiązkowo zrobić sobie co najmniej 15 minut przerwy w bezpiecznym miejscu. Powrotu z majówki lepiej nie odkładać na niedzielne popołudnie, kiedy będzie można się spodziewać największego natężenia ruchu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. Z policyjnych danych wynika, że większość kierowców zatrzymywanych pod wpływem alkoholu ma powyżej 0,5 promila.

Przyczepa z drewnem uderzyła w trzy samochody

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • Dolnośląskie: 12-kilometrowy korek na A4 pod Wrocławiem

    12 kilometrów długości ma zator pojazdów na autostradzie A4 pod Wrocławiem. Spowodowany jest on zwężeniem trasy w związku z remontem wiaduktu. Zalecany jest objazd - najlepiej już od węzła Legnica... więcej