Śnieg i gołoledź sparaliżowały ruch na autostradach w Polsce

Wtorek, 8 stycznia 2019 (10:31)
Aktualizacja: Wtorek, 8 stycznia 2019 (16:04)

We wtorek od rana na autostradach A1, A2 oraz A4 na kierowców czekały potężne utrudnienia. Sytuację na drogach w Polsce sparaliżowały śnieg i gołoledź.

Zdjęcie

Na A1, pomiędzy węzłami Brzeziny i Łódź Północ, doszło do dwóch wypadków z udziałem kilku pojazdów /Policja
Na A1, pomiędzy węzłami Brzeziny i Łódź Północ, doszło do dwóch wypadków z udziałem kilku pojazdów
/Policja

Całkowicie zablokowana A1

W Łódzkiem przywrócony został ruch na autostradzie A1 w kierunku Gdańska. We wtorek rano pomiędzy węzłami Brzeziny i Łódź Północ doszło do dwóch wypadków z udziałem kilkunastu pojazdów. Sześć osób zostało poszkodowanych.

O zakończeniu utrudnień, po godz. 15, poinformowała PAP oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego Aneta Kotynia.

Reklama

Jak przypomniała, w pierwszym zdarzeniu w karambolu na 302 km autostrady A1 brało udział 17 pojazdów - siedem ciężarowych i 10 osobowych. Sześć osób zostało poszkodowanych i trafiło do szpitala.

Natomiast kilka kilometrów dalej, w okolicach miejscowości Natolin, zderzyły się trzy pojazdy - w tym przypadku nikt nie potrzebował pomocy medycznej.

W związku z wypadkami zorganizowane zostały objazdy drogami lokalnymi na wcześniejszych węzłach.

Policja apeluje o ostrożną jazdę. Synoptycy prognozują w prawie całym województwie łódzkim od wtorku od godz. 22 do środy do godz. 10 zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna ma wynieść od -2°C do -1°C, temperatura przy gruncie -3°C.

Problemy na A4

Służby ratownicze odblokowały odcinek autostrady A4, na którym we wtorek rano doszło do zderzenia trzech samochodów. Nadal jednak w okolicy węzła Kędzierzyn-Koźle kierowcy muszą liczyć się ze spowolnieniem ruchu.

Przyczyną porannego wypadku na A4 w okolicach Góry św. Anny były obfite opady śniegu. Wysłane na trasę pługi i piaskarki miały problem z usunięciem kolejnych warstw białego puchu. Śnieg utrudniał także akcję ratowniczą.

Jak powiedział PAP dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, usunięto już uszkodzone pojazdy, które blokowały ruch na trasie z Katowic do Wrocławia. Jednak w okolicy węzła Kędzierzyn-Koźle, który był proponowany kierowcom jako zjazd na alternatywną trasę w celu ominięcia zatoru, korek liczy około czterech kilometrów i do czasu jego rozładowania kierowcy jadący od strony Katowic w kierunku Opola muszą liczyć się ze znacznym spowolnieniem jazdy.

Trudne warunki panują na wielu drogach województwa. Na drodze krajowej nr 42 z Gorzowa do Praszki wypadł z drogi samochód ciężarowy. Ruch w tym miejscu odbywa się wahadłowo.

Zima nie odpuszcza. Trudne warunki na drogach

liczba zdjęć: 8

Łódzkie: Kłopoty na A2

Nie ma już w Łódzkiem utrudnień w ruchu na autostradzie A2 w kierunku Poznania, gdzie we wtorek rano między węzłami Łowicz i Łódź Północ doszło do zderzenia dwóch aut. Przez kilka godzin zablokowany był lewy pas drogi. Nie było osób poszkodowanych.

O zakończeniu utrudnień poinformował PAP dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA w Łodzi.

Silny mróz i intensywne opady śniegu. IMGW ostrzega

Warmińsko-mazurskie: Ciężarówki nie mogą wjechać na wzniesienia

Intensywne opady śniegu spowodowały, że we wtorek od rana na Warmii i Mazurach panują trudne warunki jazdy. Na niektórych odcinkach dróg samochody ciężarowe nie mogą podjechać pod wzniesienia. W regionie skutki śnieżycy usuwa ponad 80 pługów i piaskarek.

Jak poinformowała PAP Izabela Niedźwiedzka-Pardela z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, kierowcy zgłaszają policjantom informacje o trudnych warunkach na drogach. Policja przekazuje je służbom drogowym odpowiedzialnym za utrzymanie zimowe dróg.

Podała, że samochody ciężarowe mają na niektórych odcinkach dróg problemy z podjazdem. Tak jest koło Nowego Miasta Lubawskiego na drodze krajowej 15 na odcinku między Kurzętnikiem a Brzoziem Lubawskim. W Pacółtowie w powiecie Nowe Miasto Lubawskie ciężarówka także nie może podjechać pod wzniesienie. Tym samym zablokowała drogę. Na drodze wojewódzkiej 513 w gminie Orneta samochód ciężarowy uderzył w słup energetyczny i przejazd trasą jest zablokowany.

Rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie Karol Głębocki podał PAP, że od poniedziałkowego wieczoru sprzęt zimowego utrzymania dróg pracuje non stop usuwając skutki opadów śniegu. Pracuje 29 pługów i 63 pługosolarek. Sprzęt ten jest na drogach krajowych w zachodniej i środkowej części Warmii i Mazur. Opady śniegu przesuwać się będą na wschód w okolice Ełku i Giżycka.

S7: Przewrócona ciężarówka blokuje trasę

Droga S7 Gdańsk - Warszawa w Napierkach jest częściowo zablokowana po tym, jak przewrócił się samochód ciężarowy. Zablokowany jest pas prawy i awaryjny w kierunku Gdańska - podał we wtorek dyżurny z punkcie informacji drogowej GDDKiA w Olsztynie.

Do kolizji doszło między Nidzicą a Mławą. Nie ma informacji o poszkodowanych. Ciężarówka blokuje jednak częściowo przejazd trasą; ruch w kierunku Gdańska odbywa się lewym pasem. Według drogowców utrudnienie może potrwać około 3 godzin.

Na Warmii i Mazurach z powodu intensywnych opadów śniegu panują trudne warunki na drogach.

Pomorskie: Wypadek na DK7

Przejezdna jest już droga krajowa nr 7 zablokowana po wypadku, do którego doszło we wtorek rano w miejscowości Kmiecin (Pomorskie). W miejscu tym doszło do zderzenia samochodu ciężarowego i dostawczego. Zablokowana była jezdnia w kierunku Gdańska.

O odblokowaniu drogi poinformowała PAP oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim sierż. sztabowy Joanna Słowik.

Dyżurny punktu informacji drogowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pierwotnie błędnie poinformował, że do wypadku doszło w miejscowości Kiezmark.

Jak wyjaśniła PAP Słowik, w rzeczywistości zdarzenie miało miejsce na wysokości miejscowości Kmiecin. W efekcie nieprawidłowego wyprzedzania samochód ciężarowy marki volvo zderzył się tu z fiatem ducato. W efekcie zderzenia ciężarówka znalazła się w przydrożnym rowie, a fiat uderzył w bariery ochronne. Słowik poinformowała, że nikt nie odniósł obrażeń.

Do zdarzenia doszło na jezdni prowadzącej z Elbląga do Gdańska. Na czas usuwania ciężarowego auta z rowu jezdnia ta została zamknięta, a policja kierowała samochody na objazdy przez miejscowość Kmiecin oraz starą "siódemką" (droga była niedawno była przebudowywana i częściowo poprowadzono ją nowym szlakiem).

Spowodowane wypadkiem utrudnienia na drodze trwały około trzech i pół godziny.

Świętokrzyskie: Zderzenie trzech aut

Droga krajowa nr 79 w miejscowości Luszczyca (Świętokrzyskie) niedaleko Połańca została zablokowana po wypadku, w którym brały trzy auta osobowe - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Po wypadku wyznaczono objazd dla samochodów osobowych przez miejscowość Brzozowa. 

Samochody ciężarowe kierowane są na objazd przez Staszów. Przewidywany czas trwania utrudnienia wynosi około dwóch godzin - podaje GDDKiA.

Apel policji

W związku z panującymi warunkami, policja apeluje o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Przypomina, że zimowe warunki wymagają nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania pojazdu do tego okresu. Jednym ze standardowych zabiegów jest zmiana opon z letnich na zimowe.

Przygotowanie samochodu to także wymiana płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na mróz i sprawdzenie, czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę.

Bardzo ważną sprawą jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne.

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Sprawdź, czy zdał(a)byś dzisiaj test na prawo jazdy

Szczegółowa prognoza pogody godzina po godzinie

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

PAP/INTERIA.PL

Zobacz również

  • Kujawsko-pomorskie: Ojciec z córką zginęli w wypadku

    Ojciec z 14-letnią córką zginęli w wypadku na drodze powiatowej nr 2321 w Tonowie koło Janowca Wielkopolskiego (woj. kujawsko-pomorskie) - poinformował w niedzielę, 24 maja, rzecznik prasowy... więcej