Rosjanie utrudnią życie tirowcom

Wtorek, 6 sierpnia 2013 (12:34)

​Interesy polskich przewoźników drogowych zagrożone. Od 14 sierpnia Rosja zamierza wprowadzić niekorzystne zmiany w przepisach.

Zdjęcie

/Michał Dukaczewski / RMF FM /
/Michał Dukaczewski / RMF FM /

Rosjanie chcą wycofać się ze stosowania międzynarodowych karnetów TIR, dzięki którym przewoźnicy nie muszą na każdej granicy przechodzić kontroli i opłacać ceł. Chcą też dodatkowych gwarancji finansowych od firm transportowych.

Tadeusz Wilk ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych mówił w Pierwszym Programie Polskiego Radia, że takie zmiany znacznie utrudnią życie kierowców. Jego zdaniem trzeba będzie stać na granicy polsko-białoruskiej albo białorusko-rosyjskiej, żeby dopełnić formalności. - Kolejki będą ogromne - uważa Wilk.

Obecnie unijni, w tym polscy, kierowcy korzystają z dobrodziejstw konwencji celnej z 1975 roku, która umożliwia im tranzyt na prostych zasadach. Na przykład samochód jadący z Portugalii do Rosji jest plombowany w pierwszym kraju, a otwierany w drugim. Kierowca otrzymuje karnet TIR, dzięki czemu nie musi opłacać ceł i otwierać transportu na każdej granicy. Skraca to czas podróży i obniża koszty. Jeśli Rosja zmieni przepisy, życie kierowców się skomplikuje.

Reklama

Polscy przewoźnicy kursują na wschód ponad ćwierć miliona razy rocznie. Nasi kierowcy realizują co piąty transport do Rosji.

Najświeższe informacje o sytuacji na drogach na Twitterze


Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Więcej na temat:Rosja | karnet tir

Zobacz również

  • Starachowice: Auto uderzyło w latarnię. Dziewięciolatek w szpitalu

    W środę (20 maja) w Starachowicach doszło do groźnego wypadku. Samochód marki bmw najpierw uderzyło w latarnię, a następnie w bok drugiego pojazdu. Poszkodowany w zdarzeniu został podróżujący bmw... więcej