Pomorskie: Zderzenie szynobusu z ciężarówką. 15 osób poszkodowanych

Poniedziałek, 23 października 2017 (14:45)
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 października 2017 (15:50)

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że to kierowca śmieciarki może być winien wypadku z udziałem szynobusu, do którego doszło w poniedziałek na przejeździe w Nowym Gronowie niedaleko Człuchowa (Pomorskie). Po zderzeniu pojazdów do szpitali przewieziono 15 osób.

Zdjęcie

zdjęcie ilustracyjne /Andrzej Sidor /Agencja FORUM
zdjęcie ilustracyjne
/Andrzej Sidor /Agencja FORUM

Do wypadku doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. "Wstępnie ustaliliśmy, że kierowca śmieciarki, wjeżdżając na przejazd kolejowy, nie upewnił się, że może bezpiecznie przejechać przez tory. Gdy zauważył, że jedzie pociąg, który zresztą dawał mu sygnały dźwiękowe, zdążył tylko przyspieszyć" - powiedział PAP oficer prasowy człuchowskiej policji Sławomir Gradek.

Dodał, że po tym, jak szynobus uderzył w śmieciarkę, od ciężarówki oderwała się w całości kabina, a reszta samochodu została poważnie zniszczona. "Leży w rowie niedaleko szyn" - powiedział Gradek.

Reklama

Sprostował też wcześniej przekazaną informację, według której szynobus przewrócił się na bok. "Szynobus wykoleił się, ale stoi: nie potwierdziły się informacje o jego przewróceniu" - zaznaczył.

Dodał też, że z informacji przekazanych przez obecnych na miejscu lekarzy i ratowników medycznych wynika, że na miejscu udzielono pomocy lekarskiej 16 osobom (w tym trzem jadącym śmieciarką). Służby medyczne chciały przetransportować wszystkie te osoby do szpitali. Ostatecznie jednak do placówek medycznych przewieziono 15 osób: jedna odmówiła przyjęcia takiej pomocy medycznej.

Dwie poszkodowane osoby przetransportowano śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitali w Gdańsku i Bydgoszczy - poinformował Gradek. Wcześniej informował on o czterech poważniej rannych osobach. "To były wstępne informacje" - zaznaczył Gradek, dodając, że dopiero po uzyskaniu informacji ze szpitali będzie mógł podać bardziej szczegółowe dane.

Dodał, że straż pożarna zakończyła już pracę na miejscu zdarzenia (rzecznik prasowy pomorskiej straży pożarnej Łukasz Płusa informował, że do wypadku przyjechało osiem zastępów strażackich), a na miejscu wciąż są policja i prokuratura.

Karol Jakubowski z Zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformował w rozesłanym mediom komunikacie, że w zdarzeniu brał udział należący do Przewozów Regionalnych autobus szynowy relacji Chojnice-Piła. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że ruch pociągów na tej trasie został wstrzymany, a na odcinku Lipka Krajeńska-Chojnice wprowadzono komunikację zstępczą. "Informacje o zmianach w rozkładzie jazdy są przekazywane na bieżąco na stacjach i przystankach" - podał Jakubowski.

Dodał też, że na miejsce wypadku - przejazd kolejowo-drogowy między stacjami Wierzchowo Człuchowskie a Lipka Krajeńska - jedzie specjalny pociąg techniczny.

Poinformował również, że przyczyny wypadku będzie badać specjalna komisja. Zaznaczył, że w miejscu zdarzenia była dobra widoczność i oznakowanie.

Jakubowski poinformował, że w ubiegłym roku w województwie pomorskim doszło do sześciu wypadków na przejazdach. Zginęły dwie osoby. "W br. było sześć wypadków. Zginęła jedna osoba" - poinformował, dodając, że w województwie jest 577 przejazdów, 211 to przejazdy z sygnalizacją lub rogatkami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • Śląskie: Samochód wbity w drzewo, nie żyje dwuletnie dziecko

    Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne po uderzeniu w przydrożne drzewo samochodu na drodze krajowej nr 46 między Częstochową a Szczekocinami. Według policji śmiertelną ofiarą wypadku jest... więcej