Policja: W okolicach lasów kierowcy powinni uważać na łosie

Sobota, 5 października 2013 (10:35)

Policja apeluje do kierowców o ostrożność na drogach w okolicach lasów, na które często wybiegają dzikie zwierzęta, m.in. łosie. Tylko na Mazowszu w ostatnich dniach odnotowano cztery takie wypadki; w jednym z nich zginął 28-latek.

Zdjęcie

Policja apeluje do kierowców o ostrożność /123/RF PICSEL
Policja apeluje do kierowców o ostrożność
/123/RF PICSEL

28-latek zginął w wypadku w powiecie ostrołęckim; nie udało mu się wyhamować i uderzył samochodem w przechodzącego przez szosę łosia. Kierowca zginął na miejscu, a 29-letnia pasażerka trafiła do szpitala. Uderzenia nie przeżyło także zwierzę.

Łosie przyczyniły się też do trzech innych wypadków. Na ruchliwej drodze krajowej nr 7 w okolicach Szydłowca w zwierzę uderzyło renault, którym podróżowała czteroosobowa rodzina z małymi dziećmi. W tym przypadku skończyło się na obrażeniach głowy u kierowcy, w pozostałych ucierpiały zwierzęta i zniszczone zostały samochody - powiedział Andrzej Lewicki z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Reklama

Według przyrodników obecnie łosie można częściej spotkać przy drogach - jesienią trwa pora godowa o tych zwierząt. Młode samce łosi, przegonione przez silniejsze i starsze, wędrują wówczas i szukają partnerek.

Dlatego policja apeluje do kierowców o ostrożność na drogach przebiegających w okolicach leśnych kompleksów. Szczególnie w miejscach oznaczonych ostrzegawczym znakiem drogowym "dzikie zwierzęta" należy zwolnić. - Poruszając się z odpowiednią prędkością, mamy szanse na wyhamowanie pojazdu. Jeżeli okaże się to niemożliwe, to mniejsza prędkość pozwoli zminimalizować skutki takiego zderzenia - radzi Lewicki. Dodaje, że waga dorosłego łosia może przekraczać 700 kg. Jak zaznacza, uderzenie w zwierzę przy dużej prędkości może mieć fatalne skutki dla podróżujących pojazdem osób.

Z danych Ministerstwa Środowiska z 2012 r. wynika, że w Polsce żyje około 16 tys. łosi. Łoś nie jest formalnie zwierzęciem objętym ochroną, ale od 2001 roku obowiązuje moratorium, które zakazuje polowań na te zwierzęta.

Najświeższe informacje o sytuacji na drogach na Twitterze

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Więcej na temat:łosie | Łoś | kierowcy

Zobacz również

  • Śląskie: Trzy nastolatki potrącone na przejściu dla pieszych

    Trzy nastolatki, w wieku 15 i 16 lat, trafiły do szpitala po tym, jak kierowca dostawczego auta potrącił je na przejściu dla pieszych. Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Raciborzu. Policja... więcej