Policja apeluje o ostrożność w ostatni wakacyjny weekend

Piątek, 30 sierpnia 2013 (14:27)

Na trasach wyjazdowych z miast i drogach krajowych dziś po południu może być bardzo tłoczno, wiele osób będzie wyjeżdżać na ostatni wakacyjny weekend. Pod koniec tygodnia rozpoczną się także powroty z urlopów - ostrzega policja i apeluje o ostrożność i rozwagę.

Zdjęcie

Policja apeluje do kierowców o ostrożność w ostatni wakacyjny weekend. /Wojciech Stróżyk /Reporter
Policja apeluje do kierowców o ostrożność w ostatni wakacyjny weekend.
/Wojciech Stróżyk /Reporter

Kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Na głównych trasach jest więcej patroli drogówki, szczególnie na wylotówkach, drogach szybkiego ruchu, w miejscach newralgicznych i tam, gdzie funkcjonariusze spodziewają się łamania przepisów.

- Policjanci kontrolują przede wszystkim prędkość i stan techniczny pojazdów. Zwracają też uwagę na trzeźwość kierowców oraz to, czy wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Policja przypomina, że przed wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, zaplanować trasę podróży i uwzględnić prognozę pogody. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy, co dwie-trzy godziny należy obowiązkowo zrobić sobie co najmniej 15 minut przerwy. Powrotu z długiego weekendu lepiej nie odkładać na niedzielne popołudnie, kiedy będzie można się spodziewać największego natężenia ruchu.

Reklama

Liczba kontroli trzeźwości kierowców wzrosła w ostatnim czasie mniej więcej o 30 proc. Więcej jest także tzw. kontroli dynamicznych z użyciem wideorejestratorów zamontowanych w radiowozach oraz policyjnych pojazdach nieoznakowanych.

Policja zapowiada, że nie będzie pobłażania dla tych, którzy usiedli za kierownicą po alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Przed rokiem przez dwa wakacyjne miesiące doszło do ponad 6,5 tys. wypadków drogowych. Zginęło w nich 597 osób, a ponad 8,3 tys. zostało rannych.

Najświeższe informacje o sytuacji na drogach na Twitterze

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Więcej na temat:policja | apel | kierowcy

Zobacz również

  • Zeznania kierowcy, który przeleciał nad rondem w Rąbieniu

    Przesłuchano kierowcę, który po rodzinnej sprzeczce w wielkanocną niedzielę z dużą prędkością jechał pijany i dosłownie przeleciał nad rondem w Rąbieniu na przedmieściach Łodzi - poinformował... więcej