Ogromne utrudnienia na drodze. Przez gigantyczny transport

Sobota, 23 sierpnia 2014 (08:02)

Turbina i generator o łącznej wadze 750 ton będą przewożone na trasie z miejscowości Wrzawy przez Gorzyce do Elektrowni Stalowa Wola na Podkarpaciu. Krajowa droga numer 77 może być od południa przez wiele godzin nieprzejezdna dla zwykłych samochodów.Sama turbina ma 4 metry wysokości, 5,5 szerokości i aż 21 metrów długości. Równie wielki jest przewożony generator.

Reklama

Te wymiary sprawiają, że transport zajmuje całą drogę. Dlatego też od południa trzeba będzie wstrzymać ruch na krajowej drodze nr 77. Utrudnienia mogą potrwać nawet do godz. 6.00 rano w niedzielę.

Urządzenia transportowane są na dwóch platformach, które - aby wytrzymać tak duże obciążenie - mają po 112 kół.

Na trasie przejazdu zdemontowano znaki i wyłączono linie energetyczne. Trasa do elektrowni w Stalowej Woli liczy 27 kilometrów. Jeśli nie będzie problemów i komplikacji, turbina i generator dotrą na miejsce po ok. 15 godzinach.

W Stalowej Woli powstaje największa w kraju elektrociepłownia gazowa. Ma kosztować ok. 1,5 mld zł. Jej uruchomienie zaplanowano na przyszły rok. Turbinę wyprodukowano we Francji, natomiast stojan jej generatora w Stanach Zjednoczonych. Producentem jest firma GE. Dostawę powierzono firmie ALE HeavyLift.

(abs)

Maciej Grzyb

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

RMF FM/PAP

Zobacz również