Od piątku na polskich drogach zginęły 34 osoby

Wtorek, 26 grudnia 2017 (11:14)

- Nie będzie taryfy ulgowej dla piratów drogowych; apelujemy do kierowców o rozwagę i rozsądek - powiedział PAP mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. Policja podaje, że od piątku do wtorku na polskich drogach zginęły 34 osoby.

Zdjęcie

We wtorek trzy osoby zginęły w wypadku na trasie Górnej w Łodzi (fot. Grzegorz Michałowski) /PAP
We wtorek trzy osoby zginęły w wypadku na trasie Górnej w Łodzi (fot. Grzegorz Michałowski)
/PAP

Od piątku do wtorku polska policja prowadzi na polskich trasach ogólnopolskie działania pod nazwą "Bezpieczny Weekend - Boże Narodzenie". W okresie świątecznym pracuje ok. 10 tys. funkcjonariuszy. Patroli można się spodziewać m.in. na drogach wyjazdowych miejscowości.

Jak powiedział PAP mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji, od piątku do porannych godziny wtorku na polskich trasach doszło do 330 wypadków drogowych, w których zginęło 34 osoby, a 385 zostało rannych. Zatrzymano blisko 700 nietrzeźwych kierowców.

Reklama

"Warto podkreślić - poza tym bilansem - żeby kierowcy ostrożnie wracali do swoich domów. Największego natężenia spodziewamy się bowiem we wtorek w godzinach popołudniowych i wieczornych" - powiedział Rzeczkowski.

Jak zaznaczył, "policjanci będą pomagać kierowcom w bezpiecznym dotarciu do domów, natomiast nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla tych, którzy będą naruszali przepisy ruchu drogowego, dla tzw. +piratów drogowych+ stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa". "Oczywiście będziemy się koncentrowali na kontroli prędkości, sposobie przewożenia pasażerów, na tym czy dzieci są przewożone w fotelikach, a osoby siedzące z tyłu w samochodzie mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Zbadamy też stan techniczny pojazdów i skontrolujemy uprawnienia do kierowania" - podkreślił Rzeczkowski.

Policja apeluje do kierowców o "rozwagę i rozsądek". "Apelujemy, by dostosowywać prędkość do panujących warunków, bo jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest nadmierna prędkość" - zaznaczył Rzeczkowski. Jak podkreślił, jeśli planujący prowadzić pojazd kierowca nie jest pewny, czy może bezpiecznie wsiąść za kierownicę, powinien zgłosić się do jednostki policji lub funkcjonariuszy z patrolu i wykonać badanie pomiaru trzeźwości.

Tragiczny wypadek w Łodzi. Zginęły trzy osobyArtykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • Małopolskie: Protest na zakopiance. Podwykonawcy nie otrzymują pieniędzy

    Od godz. 11 w Naprawie na zakopiance pikietują podwykonawcy odcinka drogi S7 Lubień-Naprawa, którzy nie otrzymali zapłaty za wykonane roboty. Zaległości generalnego wykonawcy firmy IDS-BUD za... więcej