Od jutra kilkudniowa akcja policji na drogach

Wtorek, 13 sierpnia 2019 (15:44)

W środę rozpocznie się kilkudniowa akcja policji pod hasłem "Bezpieczny weekend". Policjanci szczególną uwagę będą zwracać na prędkość - poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Na drogi wyjadą m.in. nowe samochody z wideorejestratorami.

Zdjęcie

Zdj. ilustracyjne /Jan Graczyński /East News
Zdj. ilustracyjne
/Jan Graczyński /East News

Akcja "Bezpieczny weekend" potrwa od środy od godz. 6.00 do niedzieli do godz. 22.00. W tym czasie każdego dnia na drogi wyjedzie około pięciu tys. policjantów, zaś pierwszego i ostatniego dnia akcji policjantów na drogach będzie jeszcze więcej. Kierowcy będą mogli spotkać m.in. 31 nieoznakowanych BMW serii 3 Gran Turismo oraz 51 oznakowanych radiowozów BMW serii 3. Auta wyposażone są wideorejestratory i na co dzień wykorzystywane są w grupach SPEED. Na drogi wyjadą także samochody KIA Stinger oraz Mitsubishi EVO VII.

"Piorunujące" prędkości

Policja zaznacza, że główną uwagę mundurowi będą zwracać na przekroczenia prędkości, a także prowadzić działania upłynniania ruchu, szczególnie na wjazdach i wyjazdach w rejonie największych miast.

Reklama

"Nie chodzi o to - jak wielokrotnie to podkreślamy - żeby komuś zrobić finansową krzywdę. Mówimy o tym, że będziemy na drogach, bo chcemy, żeby ludzie jeździli wolniej i nie dawali pretekstu do tego, żeby policjant wyjmował bloczek" - zapewnia podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Zaznacza, że prędkości, jakie rozwijają na drogach niektórzy kierowcy, "są piorunujące".

Niepokojące statystyki

"Naprawdę nie czyhamy też na to, żeby komuś zatrzymywać prawo jazdy, ale kierowcy tak naprawdę często sami się o to proszą, bo w tym roku mamy permanentny wzrost zatrzymanych dokumentów w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Jest to wzrost na poziomie 57 proc." - zaznacza Kobryś.

Z danych na dzień 12 sierpnia, przekazanych przez KGP, wynika, że policjanci zatrzymali 28,6 tys. kierowców, którzy przekroczyli prędkość powyżej 50 km w obszarze zabudowanym. Dla porównania - w analogicznym okresie ubiegłego roku zatrzymano 18,2 tys. kierowców. "Ten wzrost jest naprawdę ogromny" - ocenia policja.

Wzrosła także liczba kierowców zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu. Liczba ta w tym roku sięgnęła prawie 69 tys. "Wzrost ten niepokoi tym bardziej, że od dawna w tym zakresie nie był notowany" - zaznacza podinsp. Radosław Kobryś.

Policja zachęca, by podczas wyjazdów na długi sierpniowy weekend kierowcy używali nawigacji GPS, która rozpoznaje utrudnienia w ruchu drogowym, co pozwoli na ominięcie korków i zaoszczędzenie sobie sytuacji stresowych, które - jak przypomina policja - również mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Sprawdź, czy zdał(a)byś dzisiaj test na prawo jazdy

Szczegółowa prognoza pogody godzina po godzinie

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • Wypadek na A2 w stronę Warszawy. Koń wbiegł na jezdnię i połamał nogi

    Policja odblokowała odcinek A2 od węzła Modła do węzła Konin Wschód w kierunku Warszawy. Trasa przez kilkadziesiąt minut była zablokowana z powodu konia leżącego na jezdni. więcej