​Niemcy: 40-kilometrowy korek na A4 w kierunku Polski

Wtorek, 17 marca (17:42)

Ze względu na kontrole graniczne wprowadzone po polskiej stronie z powodu zagrożenia koronawirusem, na autostradzie A4 utworzył się długi na ponad 40 km korek. Niemiecka policja i polska ambasada w Berlinie apelują do kierowców o zachowanie spokoju i usprawnienie podróży.

Zdjęcie

zdj. ilustracyjne /Damian Klamka /East News
zdj. ilustracyjne
/Damian Klamka /East News

Z powodu kontroli granicznych wprowadzonych po polskiej stronie w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego przed granicą w Jędrzychowicach utworzył się długi na ponad 40 km korek, który ciągnie się aż do Bautzen po stronie niemieckiej. Reporter niemieckiej stacji MDR opisuje pogarszającą się sytuację na miejscu: brakuje toalet, w pojazdach stojących od kilkunastu godzin w korku znajduje się dużo rodzin, stoją także tiry transportujące żywe zwierzęta.

Zalecenia policji

Niemiecka policja apeluje do kierowców samochodów osobowych, aby w okolicy Bautzen zjeżdżali na drogę krajową B6 w kierunku Görlitz, a do wszystkich stojących już w korku o utworzenie korytarza ratunkowego. Policja zaleciła również kierowcom pojazdów ciężarowych pozostanie na autostradzie i poinformowała o zakazie zjazdu na drogi boczne.

Reklama

"Pomoc nadchodzi"

"Pomoc nadchodzi" - zapewnia Dariusz Pawłoś, rzecznik prasowy Ambasady RP w Berlinie. "Ludzie nie są przygotowani na tak długi okres oczekiwania, brakuje jedzenia i napojów" - opisuje sytuację rzecznik.

Jak twierdzi, ambasada nie jest w stanie sama zorganizować dowozu potrzebnych produktów. Przekonuje natomiast, że ambasador Andrzej Przyłębski odbył dziś szereg rozmów z władzami Saksonii na temat udzielenia tego rodzaju pomocy. "Dzięki interwencji ambasadora premier landu Michael Kretschmer obiecał nam wsparcie" - mówi.

Jak skrócić czas czekania?

Polska placówka w Berlinie zwraca się do przebywających już w podróży kierowców, aby wcześniej wypełniali ankiety potrzebne do wjazdu na teren RP (można je wcześniej pobrać na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego) oraz powstrzymali się od rozmów z funkcjonariuszami obsługującymi punkty kontrolne, co jeszcze bardziej wydłuża czas przekroczenia granicy.

Również na pozostałych niemieckich drogach w kierunku granicy polsko-niemieckiej utrzymują się wielokilometrowe korki. Polska straż graniczna apeluje, żeby "rozważyć powstrzymanie się od podróży, jeśli nie jest ona absolutnie konieczna".

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Sprawdź, czy zdał(a)byś dzisiaj test na prawo jazdy

Szczegółowa prognoza pogody godzina po godzinie

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • Lubelskie: Samochód dachował. Nie żyje 40-latek

    40-letni kierowca volkswagena golfa zginął w sobotę, gdy jego auto wpadło do rowu i dachowało na lokalnej drodze w pobliżu Radzynia Podlaskiego (Lubelskie). Okoliczności wypadku są wyjaśniane –... więcej