Koniec ferii: Korki na zakopiance

Sobota, 31 stycznia 2015 (14:42)

Podróż 25-kilometrowym odcinkiem drogi z Zakopanego do Nowego Targu trwała w sobotę około południa dwie i pół godziny. Wszystko to z powodu korków. wielu wypoczywających w Tatrach turystów wraca do domów. Kończą się ferie uczniów z woj. mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Zdjęcie

Korki na zakopiance /Gorąca Linia RMF FM, pani Magdalena /
Korki na zakopiance
/Gorąca Linia RMF FM, pani Magdalena /

Wzmożony ruch panuje także w kierunku Tatr, ponieważ zimowy wypoczynek zaczynają uczniowie z kolejnych województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Policja apeluje do kierowców, aby w miarę możliwości wybierać alternatywne drogi. Kierowcy mogą jechać drogą wojewódzką przez Czarny Dunajec i Chochołów.

Reklama

W poniedziałek do szkół, po dwutygodniowej przerwie, wracają uczniowie z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula ocenił, że frekwencja turystyczna w pierwszym turnusie ferii była mniejsza o około 25 do 30 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. "Na zimowy wypoczynek decydowało się mniej osób najprawdopodobniej z powodu sytuacji ekonomicznej" - mówił burmistrz.

Podczas minionych dwóch tygodni pogoda pod Tatrami nie była najlepsza dla miłośników sportów zimowych - było mało śniegu, a w górach zalegała mgła. W nocy z piątku na sobotę, w Zakopanem spadł śnieg, a warunki narciarskie znacznie się polepszyły.

Na stokach narciarskich doszło do sporej liczby wypadków. Tylko w pierwszym tygodniu ferii ratownicy TOPR interweniowali na stokach 215 razy, z czego zdarzyło się 168 ciężkich wypadków. Najczęstszą kontuzją okazały się urazy nóg, w tym złamania. Ratownicy górscy apelują do narciarzy i snowboardzistów o ostrożną jazdę i przestrzegania tak zwanego kodeksu narciarskiego, czyli 10 reguł bezpieczeństwa spisanych przez międzynarodową organizację narciarską FIS.

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Najświeższe informacje o sytuacji na drogach na Twitterze

-----

Sprawdź, czy zdał(a)byś dzisiaj test na prawo jazdy

Szczegółowa prognoza pogody godzina po godzinie

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

PAP/INTERIA.PL
Więcej na temat:Zakopianka | korki ferie

Zobacz również

  • Łódź: Pijany i pod wpływem narkotyków uciekał przed policją

    Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie miał 25-latek, który zasnął za kierownicą, a po obudzeniu go przez policjantów zaczął uciekać samochodem. Po zatrzymaniu dodatkowo okazało się, że mężczyzna... więcej