Fatalne warunki na drogach. Policja apeluje o ostrożność

Sobota, 4 lutego 2017 (09:03)

Policja apeluje do kierowców o szczególną ostrożność. Zimowa, zmienna pogoda jest dla wielu z nich zaskoczeniem i dochodzi do groźnych wypadków.

Zdjęcie

Policjanci apelują o ostrożność /Kuba Suszek /Reporter
Policjanci apelują o ostrożność
/Kuba Suszek /Reporter

Wczoraj w okolicach Świdnicy w województwie dolnośląskim doszło do karambolu - trzeciego takiego zdarzenia w kraju w ciągu kilku dni.

"Ponad 80 procent wypadków powodują kierujący pojazdami, 10 procent" - piesi - mówi inspektor Leszek Jankowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Przyczyny wypadków

Przyczyny wypadków powodowanych przez kierowców to przede wszystkim nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość i nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego.

Do największej liczby wypadków wcale nie dochodzi podczas złej pogody ani w potencjalnie niebezpiecznych miejscach, jak ostre zakręty. Zdecydowana większość tragicznych zdarzeń miała miejsce na prostych odcinkach dróg przy sprzyjającej pogodzie. Wtedy część kierowców uznaje, że jest bezpiecznie i jedzie zbyt szybko.

Reklama

Coraz więcej ofiar

Po raz pierwszy od pięciu lat załamał się trend spadkowy liczby wypadków i ich ofiar. W zeszłym roku było więcej wypadków niż w roku poprzednim - o 280, rannych - o 406 i zabitych - o 47.

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Najświeższe informacje o sytuacji na drogach na Twitterze

Sprawdź, czy zdał(a)byś dzisiaj test na prawo jazdy

Szczegółowa prognoza pogody godzina po godzinieArtykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • Podkarpackie: Miał dwa promile. Wjechał w dom

    Niemal dwa promile alkoholu miał kierowca citroena, który w środę rano staranował ogrodzenie i uderzył w dom znajdujący się przy ulicy Piłsudskiego w Kolbuszowej (Podkarpackie). więcej