Fatalne warunki na drogach

Niedziela, 26 stycznia 2014 (08:40)
Aktualizacja: Niedziela, 26 stycznia 2014 (10:44)

Od trzech do pięciu centymetrów śniegu spadło dzisiejszej nocy. Wszystkie główne drogi krajowe są przejezdna, ale warunki do jazdy są bardzo trudne. Na trasach zalega warstwa świeżego puchu. W wielu regionach nadal pada i tak będzie przez cały dzień. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Zdjęcie

Warunki panujące na drogach są trudne /Marcin Bielecki /PAP
Warunki panujące na drogach są trudne
/Marcin Bielecki /PAP

Od wczesnych godziny porannych na drogach pracuje sprzęt do zimowego utrzymania - zapewnia Jarosław Kowalczyk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnej i wschodniej Polsce. Bardzo trudne warunki panują w województwach: małopolskim, podkarpackim, lubelskim i łódzkim. Na sieci dróg śnieg usuwa ponad 1000 pługów i solarek. Utrudnienia występują między innymi na popularnej zakopiance z Krakowa do stolicy Tatr, gdzie auta jadą maksymalnie z prędkością 60 km/h.

Utrudnienia w województwie łódzkim

Trudne warunki do jazdy są także w województwie łódzkim, bo na wszystkich drogach krajowych zalega błoto pośniegowe. Nawet autostrady A1 i A2 mają taką nawierzchnię. - Wszystkie drogi są jednak przejezdne - poinformował w niedzielę dyżurny łódzkiego oddziału GDDKiA.

Reklama

Według drogowców opady śniegu i bardzo mały ruch powodują, że na drogach krajowych zalega błoto pośniegowe lub zajeżdżony śnieg. Na trasach pracuje cały sprzęt - ponad 100 pługopiaskarek i pługów.

Nie ma żadnych utrudnień związanych z wypadkami i wszystkie trasy są przejezdne - zapewnił dyżurny GDDKiA.

Drogowcy apelują do kierowców o ostrożną jazdę. Według prognozy pogody nadal będzie padać śnieg. Temperatura nad ranem wynosiła w regionie minus 12 stopni C.

Świętokrzyskie: Bardzo złe warunki jazdy w całym regionie

Bardzo ciężko jeździ się także po drogach woj. świętokrzyskiego.  Po intensywnych, wielogodzinnych opadach, na drogach zalega śnieg i błoto pośniegowe. Problem dotyczy zarówno tras lokalnych jak i niektórych odcinków dróg krajowych.

Jak poinformował dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Kotlarski, na niektórych odcinkach cały czas zalega śnieg i błoto pośniegowe. W województwie świętokrzyskim w niedzielę rano pracowało 61 pługopiaskarek.

 - Najtrudniejsze warunki jazdy na drogach krajowych są obecnie w okolicach Sandomierza - poinformował Kotliński.

Zła sytuacja jest na drogach wojewódzkich, gdzie prawie wszędzie nawierzchnie przykrywa cienka warstwa rozjeżdżonego śniegu lub rzadziej - błoto. Mimo tego, drogi tej kategorii są w całym województwie przejezdne - powiedziała  dyżurna Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Katarzyna Maciejewska.
Bardzo zmienne i trudne warunki spotkają kierowców na drogach lokalnych - powiatowych i gminnych, gdzie dodatkowo wiatr nawiewa śnieg z pól.

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Najświeższe informacje o sytuacji na drogach na Twitterze

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!


Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

PAP/IAR
Więcej na temat:drogi | warunki na drogach

Zobacz również

  • Warszawa: Wypadek z udziałem autobusu. Kierowca wjechał w zaparkowane samochody

    We wtorek (7 lipca) doszło do wypadku z udziałem autobusu miejskiego w Warszawie. Jak podaje reporter TVN Warszawa - kierowca stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w trzy zaparkowane na ulicy... więcej