Czechy: Polak aresztowany po wypadku Pendolino. "Zaczyna rozumieć, co zrobił"

Piątek, 24 lipca 2015 (12:36)

​Sąd w Nowym Jiczynie we wschodnich Czechach nałożył dzisiaj areszt na polskiego kierowcę ciężarówki, w którą uderzył w środę pociąg Pendolino w Studence w kraju (województwie) morawskośląskim - poinformowała agencja CTK. W wyniku zderzenia zginęły trzy osoby.

Zdjęcie

Miejsce wypadku /PAP/EPA
Miejsce wypadku
/PAP/EPA

"Kierowca bardzo żałuje swojego czynu, stopniowo zaczyna rozumieć, co zrobił" - powiedział sędzia Radim Szvec. Sędzia wyjaśnił, że przystał na wniosek prokuratury o areszt, m.in. z obawy, że oskarżony może zbiec do Polski. Kierowca będzie przebywał w areszcie w Ostrawie.

W czwartek czeska policja poinformowała, że kierowcy postawiono zarzuty spowodowania powszechnego zagrożenia z niedbalstwa. W razie skazania Polakowi grozi od trzech do 10 lat więzienia.

Reklama

Zastępca komendanta morawskośląskiej policji Radim Witta mówił w czwartek, że ciężarówka wjechała na przejazd w pobliżu miejscowości Studenka, gdy czerwone światło błyskało się już ponad pół minuty. Kiedy opadły zapory pojazd został między nimi na przejeździe.

Witta przekazał, że po przesłuchaniu Polaka w charakterze podejrzanego nic nie wskazuje na to, by wjechał na przejazd kolejowy umyślnie w celu spowodowania kolizji ciężarówki z pociągiem.

Dwa wypadki z udziałem Pendolino

liczba zdjęć: 8

Czeska policja wie, że zatrzymany Polak nie miał w przeszłości problemów z przestrzeganiem przepisów na czeskich drogach. "Jak było z tym w Polsce, jeszcze nie wiemy, tych informacji jeszcze od kolegów nie dostaliśmy" - wskazał Witta.

Według sądu wypadek jest także konsekwencją tego, że ciężarówki unikają płatnych dróg.

Do wypadku w Studence doszło w środę około godziny 7.45 rano. Pociąg Pendolino ze 150 pasażerami uderzył w stojącą na torach i załadowaną do pełna blachami aluminiowymi ciężarówkę z dużą prędkością. Przy zderzeniu kierowca znajdował się w kabinie ciężarówki i nie odniósł żadnych obrażeń.

W wyniku kolizji zginęło trzech pasażerów pociągu, a 18 innych osób zostało rannych. Straty materialne ocenia się na 160 mln koron (24 mln złotych).

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • Wielkopolskie: Pożar ciężarówki wojskowej na S8

    Ciężarówka wojskowa, przewożąca kontenery mieszkalne dla szpitala polowego w Warszawie, zapaliła się po uderzeniu w inną ciężarówkę i busa na trasie S8 na odcinku Wrocław - Warszawa w pobliżu Kępna... więcej