Białorusini rekwirują polskie ciężarówki

Sobota, 28 września 2013 (15:26)

Zaostrza się spór między Polską a Białorusią w sprawie zatrzymanych w Brześciu polskich ciężarówek. Od sierpnia białoruscy celnicy aresztowali już kilkanaście samochodów, należących do przewoźników z naszego kraju. Jak dowiedział się reporter RMF FM Tomasz Skory, zapadły już pierwsze wyroki o zarekwirowaniu ciężarówek.

Zdjęcie

Ciężarówki czekające na wyjazd za granicę /RMF FM/Dariusz Proniewicz /
Ciężarówki czekające na wyjazd za granicę
/RMF FM/Dariusz Proniewicz /

Jak dotąd na Białorusi zatrzymano 13 polskich ciężarówek - 10 w Brześciu i trzy w okolicach Mohylewa - i jedną naczepę. Spośród nich zarekwirowane zostały dwie. Stało się tak w wyniku wyroków wydanych na wniosek białoruskich służb celnych, które zarzucają polskim przewoźnikom prowadzenie nielegalnych przewozów na ich terytorium.

Zarzuty o tzw. kabotaż, czyli niedozwolone przewozy na terenie rosyjsko-białoruskiej unii celnej, dotyczą głównie przewozów dokonywanych wiele miesięcy temu. Według Polaków, te zarzuty są jednak bezzasadne.

Reklama

Polskie władze wysłały w tej sprawie kilka pism protestacyjnych. Na ostatnie z nich, sprzed dwóch tygodni, Białoruś wciąż nie odpowiedziała.

Oficjalne pismo wysłało m.in. polskie MSZ na początku września. Interweniował też odrzucający zarzut kabotażu resort transportu. Wszystko bez skutku.

Tomasz Skory

Najświeższe informacje o sytuacji na drogach na Twitterze

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • Śląskie: Dachowanie samochodu w Rybniku. Za kierownicą 15-latek

    15-latek siedział za kierownicą samochodu, który w niedzielę wieczorem (24 maja) dachował w Rybniku. Pasażerami auta byli: jego rok starszy kolega i dwaj 13-latkowie. Wszyscy wyszli z wypadku bez... więcej