Bezpieczne święta na drogach

Piątek, 20 grudnia 2013 (19:49)
Aktualizacja: Piątek, 20 grudnia 2013 (20:07)

​Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy z najbliższą rodziną. Wiele osób pokona samochodami niekiedy duże odległości, żeby do niej dojechać. Dlatego każdy z nas, siadając za kierownicą, powinien pamiętać o bezpieczeństwie swoim i osób, które wiezie. Policja apeluje o spokojną i rozsądną jazdę.

Zdjęcie

Policja apeluje o rozsądną jazdę w czasie świąt /123/RF PICSEL
Policja apeluje o rozsądną jazdę w czasie świąt
/123/RF PICSEL
Zima nie zaskoczy drogowców. Raport drogowy na święta, sylwestra i Nowy Rok

Na wszystkich drogach krajowych i autostradach na obecną chwilę nie ma znaczących utrudnień, ale jak co roku na kierowców jadących do Zakopanego przed świętami i wracających zakopianką po Nowym Roku czekają utrudnienia w postaci tworzących się korków. Warunki pogodowe według długoterminowych... czytaj więcej

Poinformuj nas o sytuacji na drogach, prześlij zdjęcia!

Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie, żeby przy stole wigilijnym nikogo nie zabrakło. Apelujemy o spokojną i rozsądną jazdę. Oto kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:

Reklama

1. Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Dobrze jest wymienić opony na zimowe, bowiem te mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Przed jazdą trzeba sprawdzić poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne - dobrym pomysłem jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.

2. Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Należy podkreślić, że dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej - policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.

3. Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje - wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.

4. Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.

5. Poruszając się pieszo poboczem, dobrze jest mieć przy sobie odblask - może to być kamizelka, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka. Jeśli zadbamy o naszą widoczność na drodze, inni użytkownicy będą nas mogli dostrzec z dużo większej odległości, a to da im możliwość wcześniejszego i bezpieczniejszego ominięcia pieszego.

6. Musimy pamiętać, że w grudniu opady śniegu mogą kierowców zaskoczyć w każdej chwili, dlatego apelujemy do wszystkich o spokojną, wyważoną i rozsądną jazdę. Najlepiej trzymać się zasady, że trochę wolniej znaczy o wiele bezpieczniej. Lepiej spóźnić się na spotkanie z rodziną, niż w ogóle na nie dojechać.

Sprawdź na bieżąco - utrudnienia na drogach w całej Polsce!

Dla policjantów w całej Polsce Boże Narodzenie to czas intensywnej pracy. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą obecni na trasach w całym kraju, przy drogach wyjazdowych i wjazdowych do miast - będą sprawdzać prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, stan ich trzeźwości oraz stan techniczny samochodów.

Po drogach będą jeździć radiowozy oznakowane, jak i te nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących, ale ono w głównej mierze zależy od nas samych.

Apelujemy jeszcze raz o rozsądek na drodze, aby te święta minęły w spokoju z rodziną, a nie z drogową tragedią.

Najświeższe informacje o sytuacji na drogach na Twitterze

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

INTERIA.PL/Policja
Więcej na temat:policja

Zobacz również

  • Karambol na zakopiance. Droga zablokowana

    W miejscowości Jawornik na drodze krajowej S7 czyli popularnej Zakopiance doszło w czwartek rano do zderzenia czterech samochodów. Zablokowane są dwa pasy w kierunku Krakowa i jeden pas w kierunku... więcej