52 osoby zginęły w weekend na drogach

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 (11:29)

52 osoby zginęły od piątku do niedzieli w 307 wypadkach drogowych - poinformowała w poniedziałek Komenda Główna Policji. Nie wszyscy kierowcy pamiętali, by w zimowych warunkach jechać ostrożniej - oceniają policjanci.

Zdjęcie

W tragicznym wypadku w Gałkówce zginęło 5 osób /fot. Artur Reszko /PAP
W tragicznym wypadku w Gałkówce zginęło 5 osób /fot. Artur Reszko
/PAP
- To jest prawdopodobnie najtragiczniejszy weekend w tym roku - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, odnotowano 307 wypadków, w których zginęły 52 osoby, a rannych zostało 353. Przez cały weekend policjanci zatrzymali łącznie 1,2 tys. nietrzeźwych kierowców. Najwięcej ofiar odnotowano w sobotę - zginęło wówczas 28 osób, a 141 było rannych. Tego dnia doszło do 140 wypadków.

Reklama

- Apelujemy, żeby bardziej uważać, zdjąć nogę z gazu i nie szarżować. Naprawdę wiele osób jeździ jeszcze w sposób "letni", myśląc, że w pełni panują nad pojazdem, a wypadki, z którymi mieliśmy do czynienia, wskazują na to, że wiele osób niestety się przeliczyło - powiedział Sokołowski.

"Przyczyniła się pogoda"

Z policyjnych danych wynika, że w dużej mierze do wypadków przyczyniła się pogoda - ochłodzenie, w niektórych regionach śnieg. Policjanci zwracają uwagę, że nie wszyscy kierowcy pamiętali, że gdy temperatura spada poniżej zera, a na drodze pojawia się gołoledź, należy jechać ostrożniej, rozsądniej.

Zdaniem policjantów do wypadków przyczynia się też przekonanie kierowców, że dobry, nowocześnie wyposażony samochód, pomoże im wyjść z każdej opresji. - Systemy bezpieczeństwa sprawdzają się w określonych sytuacjach. Przy dużej prędkości, przy poślizgu, na lodzie najlepsze systemy bezpieczeństwa nie pomogą - ostrzegł rzecznik policji.

Tragiczny wypadek w Gałkówce

- Niestety, o swoim bezpieczeństwie nie pamiętają także piesi. Czasami wystarczy zwykła kamizelka odblaskowa, albo odblaskowa zawieszka na ubraniu, aby być widocznym dla zbliżających się pojazdów już nawet ze stu metrów - powiedział Sokołowski.

Jeden z najtragiczniejszych wypadków miał miejsce w niedzielę rano w okolicach miejscowości Gałkówka (woj. podlaskie). Podczas wyprzedzania kierowca opla wpadł w poślizg - samochód dachował i uderzył w drzewo. Spośród sześciorga osób jadących autem zginęło pięcioro: trzy kobiety i dwóch mężczyzn; wszyscy w wieku 20-35 lat. Jedynie 25-letni mężczyzna przeżył, jego stan lekarze określali w niedzielę jako stabilny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Zobacz również

  • ​Łódzkie: A2 zablokowana w stronę Warszawy

    Autostrada A2 jest nieprzejezdna w stronę Warszawy po zderzeniu dwóch aut osobowych w okolicach miejscowości Emilia (woj. łódzkie) - poinformował dyżurny łódzkiego Punktu Informacji Drogowej GDDKiA. więcej