Reklama

Waszyngton

Wtorek, 7 maja 2024 (11:39)AktualizacjaŚroda, 15 maja 2024 (12:49)

Waszyngton (Waszyngton D.C.) to stolica Stanów Zjednoczonych, siedziba władz federalnych: prezydenta (Biały Dom) i Kongresu (Kapitol), a także Sądu Najwyższego USA. Waszyngton to jeden z najważniejszych na świecie międzynarodowych ośrodków: politycznych, gospodarczych, naukowych i kulturalnych. Nazwa miasta Waszyngton została nadana na cześć Jerzego Waszyngtona, założyciela i pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Kapitol w Waszyngtonie
Kapitol w Waszyngtonie/Wprost/East News

Waszyngton

Waszyngton - położenie 

Waszyngton znajduje się we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w Dystrykcie Kolumbii, leży nad rzeką Potomak. Graniczy ze stanami Wirginia i Maryland.

  • Liczba mieszkańców: 672 738 (2024 r.) 
  • Powierzchnia: 177 km² 
  • Burmistrz Dystryktu Kolumbii: Muriel Bowser (od 2015 r.) 

Waszyngton - historia 

Waszyngton został założony 16 lipca 1790 r. i ustanowiony przez Konstytucję Stanów Zjednoczonych jako stolica USA. Pomysł utworzenia dystryktu federalnego przedstawił amerykański polityk James Madison w 1788 roku, argumentując tym, że dzięki temu rząd centralny uzyska niezależność od poszczególnych stanów. W 1812 roku Wielka Brytania najechała na Waszyngton i rozpoczęła się dwuletnia wojna brytyjski-amerykańska. 

Stolica USA została niemal całkowicie zniszczona. Spalone zostały m.in. Pałac Prezydencki (później nazwanym Białym Domem), Kapitol, a także Biblioteka Kongresu. Miasto ponownie zyskało na znaczeniu po wojnie secesyjnej (1861-1865), która toczyła się między Unią (Północą) a Konfederacją (Południem). 

Ostatecznie wojnę wygrała Północ dzięki między innymi zaangażowaniu Abrahama Lincolna. W II połowie XIX w. do Waszyngtonu zostały dołączone Georgetown oraz pobliskie obszary wiejskie. Nastąpiła rozbudowa infrastruktury, ukończono m.in. budowę Kapitolu

W 1976 r. otworzono pierwszą linię metra w Waszyngtonie, a obecnie jest ich sześć. Od początku założenia Waszyngtonu, miasto zawsze miało liczną populację  Afroamerykanów. W latach 1800-1940 Afroamerykanie stanowili około 30 proc. populacji Waszyngtonu. Najwięcej było ich w 1970 r. - około 70 proc. 

Waszyngton - zamachy na prezydentów USA 

W historii Stanów Zjednoczonych było około stu zamachów na kandydatów na prezydenta, prezydentów i byłych prezydentów Stanów Zjednoczonych. Cztery ataki na urzędującego prezydenta USA okazały się skuteczne.

14 kwietnia 1865 roku został zamordowany Abraham Lincoln. Aktor John Wilkes Booth strzelił do Lincolna w Teatrze Forda w Waszyngtonie. Prezydent USA zmarł kilka godzin później.

Drugim zamordowanym prezydentem Stanów Zjednoczonych był James Garfield. Dwudziesty prezydent USA zginął 2 lipca 1881 r. w wyniku strzału, do którego doszło na dworcu kolejowym w Waszyngtonie. Zamachowcem okazał się prawnik Charles Julius Guiteau

Kolejnym zamordowanym prezydentem był William McKinley, który zginął w 1901 r. od strzałów anarchisty Leona Czolgosza. Zamach miał miejsce na wystawie w Buffalo.

Ostatnim zamordowanym prezydentem USA był John F. Kennedy. 35. prezydent Stanów Zjednoczonych został zastrzelony 22 listopada 1963 r., podczas przejazdu limuzyną na wiecu wyborczym w Dallas. Zamachowiec Harvey Oswald dwukrotnie trafił kulą Kennedy’ego.  

Waszyngton - zamach terrorystyczny 

11 września 2001 roku 19 terrorystów z Al-Kaidy uprowadziło cztery samoloty. Dwa z nich uderzyły w bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku, zabijając ponad 2,7 tys. osób. Trzecia maszyna uderzyła w Pentagon w Waszyngtonie, w wyniku czego zginęły 184 osoby. 

Czwarty porwany samolot linii American Airlines rozbił się na polu w Pensylwanii. Przypuszcza się, że Al-Kaida planowała przeprowadzić tą maszyną atak na Biały Dom. Zamach prawdopodobnie udaremnili znajdujący się na pokładzie pasażerowie, którzy walczyli z porywaczami

Waszyngton - szturm na Kapitol  

6 stycznia 2021 roku miał miejsce szturm na siedzibę amerykańskiego Kongresu. Tłum zwolenników Donalda Trumpa ruszył na Kapitol w ramach sprzeciwu wobec wyniku wyborów prezydenckich, które odbyły się w listopadzie 2020 r. i dały zwycięstwo Joe Bidenowi

Protestujący, motywowani przez Donalda Trumpa byli zdania, że wyniki głosowania zostały sfałszowane. Tysiące osób wtargnęły do Kapitolu, podczas prac Kongresu nad potwierdzeniem prezydentury Joe Bidena. W wyniku zamieszek zginęło pięć osób, a ponad 130 policjantów zostało rannych.    

Waszyngton - ciekawostki 

Od 14 września 1901 roku rezydencja i miejsce pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych to Biały Dom (White House). Taką nazwę nadał Franklin Delano Roosevelt, najdłużej urzędujący prezydent USA. Nazwa nawiązuje do białego koloru elewacji budynku.  

Waszyngton, tak jak Japonia nazywany jest miastem kwitnącej wiśni. Na początku XX w. burmistrz Tokio podarował mieszkańcom Waszyngtonu drzewa wiśni, które zostały przyjęte z entuzjazmem. Co roku na przełomie marca i kwietnia odbywa się w Waszyngtonie Festiwal Kwitnącej Wiśni.

Waszyngton charakteryzuje się niską zabudową. Najwyższy budynek ma 13 pięter.  

Waszyngton - atrakcje 

Waszyngton to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie. Wśród najważniejszych atrakcji i zabytków Waszyngtonu są: Biały Dom, Kapitol, Sąd Najwyższy, Pentagon, biblioteka Kongresu, Mauzoleum Lincolna, Pomnik Tadeusza Kościuszki, Pomnik II wojny światowej, Reflecting Pool, Pomnik Waszyngtona, Muzeum Lotnictwa i Astronautyki, Instytut Smithsona, Narodowa Galeria Sztuki, International Spy Museum, Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich, Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej oraz Pomnik Weteranów Wojny w Korei.
Temat Waszyngton znajdziesz również w serwisie: geekweek, Sport, Biznes

Waszyngton - Wiadomości

Waszyngton - Wideo

Poniedziałek, 14 marca 2022 (08:57)
Protesty potępiające rosyjską agresję na Ukrainę odbywają się na całym świecie. Jeden z nich zorganizowano przed budynkiem Białego Domu w Waszyngtonie. Uczestnicy przynieśli słoneczniki, zabawki,...